3. 4. 2019

Novým ředitelem Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze se stal Ondřej Velek. Na základě výběrového řízení ho k 1. dubnu do funkce jmenoval rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Loni rektor odvolal z pozice ředitele Vladimíra Maříka, se kterým se dostal do sporu. Velek byl v uplynulých měsících pověřen řízením institutu jako jeho dočasný ředitel. Uvedla to mluvčí univerzity Andrea Vondráková.

Velek se stal druhým ředitelem institutu, který byl na ČVUT zřízen v roce 2013. Prvním byl profesor Mařík, jehož odvolání loni 4. června zdůvodnil rektor tím, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT.

Mařík a jeho příznivci označili odvolání za odplatu za jeho nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v dokumentu České televize.

Jejich spor se táhl do října, kdy situaci pomohli urovnat zástupci vlády. Mařík pak byl jmenován novým vědeckým ředitelem institutu, což je jiná funkce než generální ředitel.

irozhlas.cz