Datum zveřejnění: 
28. 3. 2019

Do konce příštího roku by celková částka, kterou evropské státy a firmy investovaly do výzkumu a vývoje umělé inteligence, měla narůst na 20 miliard eur. V následujících deseti letech by podle plánu Evropské komise měla stejná částka do umělé inteligence zamířit každý rok. A Česko v této oblasti nechce zůstat pozadu.
Vláda proto připravuje plán, který má do tuzemska nalákat zahraniční vědce, či slibuje více peněz technologickým start-upům. V Praze by navíc do dvou let mohlo vzniknout jedno z Evropských center excelence pro umělou inteligenci. Jedná se o výzkumná střediska, kde na výzkumu spolu s vědci přímo spolupracují také firmy.

Jak nalákat vědce z ciziny

S prvky umělé inteligence se mohou lidé běžně setkat už dnes – například díky osobním asistentům v mobilních telefonech nebo chatbotům, kteří komunikují se zákazníky.
V Česku na ni sází třeba brněnská firma Kiwi.com. Ta ji využívá mimo jiné pro předpověď budoucích cen letenek. Společnost Neuron Soundware zase s její pomocí analyzuje zvuk strojů a předpovídá jejich budoucí poruchy. Pražská firma spolupracuje třeba s výrobcem letadel Airbus.
V budoucnu využití umělé inteligence ale zřejmě ještě poroste a podobných firem bude přibývat. "AkČesko tuální trendy umělé inteligence, automatizace, robotizace a s nimi související například elektromobilita, datová ekonomika či 5G sítě jsou klíčové pro další hospodářský růst, rozvoj průmyslu, služeb i celé ekonomiky," píší zástupci ministerstva průmyslu v národní strategii umělé inteligence.
Dokument, který nyní zamířil k připomínkám na další ministerstva či k zástupcům firem, mají HN k dispozici. Podobnou strategii mají za úkol vypracovat všechny členské země EU. Brusel kromě vyšších výdajů požaduje, aby státy při vývoji technologií využívajících umělou inteligenci více spolupracovaly a nezaostávaly za světovou konkurencí.
Česko rozděluje peníze inovativním firmám, které se umělou inteligencí zabývají, především prostřednictvím programů Grantové agentury a Technologické agentury. Před dvěma lety dosáhla podpora 260 milionů korun, což je zhruba dvakrát tolik co v roce 2007.
Žádný z programů ale nebyl zaměřen přímo na umělou inteligenci. Většinu těchto peněz navíc získaly vysoké školy, na firmy zbyla asi pětina celkové částky. Ministerstvo průmyslu proto ve strategii počítá s tím, že do dvou let připraví investiční výzvy, které budou cílit pouze na umělou inteligenci. "V zavádění nových technologií by měl stát podpořit především malé a střední firmy a zavést podpůrné programy, které urychlí jejich digitální transformaci," myslí si viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková.
Úředníci ministerstva průmyslu zároveň navrhují, aby vědci a odborníci ze zahraničí mohli snáze získávat česká pracovní víza. Po skončení výzkumu by zde navíc mohli zůstat až devět měsíců a hledat si jiné zaměstnání. Podle studie, kterou si loni nechala vláda zpracovat od odborníků z Akademie věd či ČVUT, je největším problémem českého veřejného výzkumu právě to, že řada vědců odchází do soukromého sektoru a zároveň se nedaří nalákat dostatečné množství expertů z ciziny. Podle analýzy se v Česku umělou inteligencí aktuálně zabývá okolo 950 vědců a 40 start-upů. Příchod zahraničních odborníků by mohl být jednodušší, pokud by v Praze sídlilo Evropské centrum excelence. "Česko má velký zájem na získání jednoho z nich," říká náměstek ministerstva průmyslu pro digitalizaci Petr Očko. Státy, které mají o sídlo zájem, budou moci podat přihlášky už letos na podzim.

Potenciál i rizika

Použití moderních technologií, jako je umělá inteligence nebo automatizace ve výrobě, by se mohlo výrazně projevit v silnějším růstu ekonomiky. Podle loňské studie poradenské společnosti Deloitte by díky nim český HDP mohl v příštích 16 letech růst průměrně až o 3,9 procenta ročně.
Nástup technologií ale přináší i rizika. Podle průzkumu PwC je v Česku automatizací ohroženo asi 40 procent současných pracovních pozic. Z evropských států je na tom hůře jen Litva, Slovensko a Slovinsko. Třeba ve Finsku se hrozba robotizace týká asi čtvrtiny míst.

20 mld. eur (v přepočtu 516 miliard korun) mají podle Evropské komise státy každý rok investovat do vývoje umělé inteligence mezi lety 2020 až 2030.

40 firem se podle studie, kterou pro vládu zpracovali experti z Akademie věd či ČVUT, v současnosti v Česku zabývá vývojem umělé inteligence.

UMĚLÁ INTELIGENCE Co to je?

Umělá inteligence (anglicky artificial intelligence, zkratka AI) je obor, který se zabývá stroji, jež vykazují známky inteligentního chování. Umělá inteligence dokáže například zpracovat velké objemy dat, nahrazuje řidiče za volanty autonomních vozů, využívají ji také internetové vyhledávače. Český plán pro AI Stát hodlá více podporovat investice přímo do umělé inteligence a automatizace. Do roku 2021 chce přijít s dotačními programy pro start-upy a menší firmy. Pro vědce a další vysoce kvalifikované zaměstnance ze zemí mimo EU by se měl zjednodušit vízový proces. Po skončení projektu by navíc v Česku mohli zůstat a devět měsíců si hledat jiné zaměstnání. V Praze by také do dvou let mohlo vzniknout jedno z takzvaných center excelence.       

Autor: 
Jan Prokeš
Zdroj: 
Hospodářské noviny