23. 3. 2019

Moderní doba v historických prostorech.
Šest set let staré prostory Betlémské kaple včera hostily promoce Českého vysokého učení technického, diplomy absolventům Fakulty informačních technologií však nepředával člověk. Nahradil ho humanoidní robot Pepper, který vznikl ve fakultní Laboratoři inteligentních vestavných systémů. Na předání diplomu měl stroj třicet vteřin, kdy absolventovi podal ruku a poblahopřál mu. "Pepper se na promoce připravuje již od října loňského roku," říká student Martin Rameš, který pracuje s robotem. "Naprogramování trvalo čistého času přibližně týden. Cílem bylo nastavit robota, aby úkon udělal co nejrychleji," vysvětluje Rameš. Robot na rozpoznání diplomu v ruce používá oční kamery, které se však nepřizpůsobí podmínkám jako lidské oko.
"Zjistili jsme, že Pepper nemá dostatečně silné prsty, aby udržel diplom. Museli jsme jej přeprogramovat, aby váhu diplomu převzaly paže a aby se současně nepřehřívaly," uzavírá Rameš.

Mladá fronta Dnes