6. 3. 2019

Katedra žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK), počítačů Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT) a informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity (FAV ZČU) v Plzni společně s Českou tiskovou kanceláří (ČTK) nově spolupracují na propojení žurnalistiky a počítačových věd. V projektu "Proměna etických aspektů s nástupem žurnalistiky umělé inteligence" chtějí vytvořit systémy pro ověřování, analýzu a tvorbu zpravodajského obsahu pomocí umělé inteligence.
Prvotním záměrem je generování zpravodajských textů v českém jazyce prostřednictvím funkčního vzorku algoritmu. "Naším cílem a ambicí je nejen pomoci k automatizaci vytváření shrnujících žurnalistických zpráv, ale také vytvořit systém pro kontrolu tvrzení, a to na základě dostupných zdrojů. Tak by například divák mohl v přímém přenosu sledovat doplňující textové informace k pronášeným tvrzením," napsal v tiskové zprávě Luboš Král z Centra umělé inteligence FEL ČVUT.

Studenta web&mag