3. 3. 2019

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka
Nábytek starý desítky let, k tomu opadaná omítka nebo okna, která nejdou zavřít.

Petr SUCHOŇ, moderátor
Takový pohled dnes nabízí vysokoškolské koleje, ve kterých tráví studenti volný čas. Veškeré opravy si univerzity musely vždy financovat samy.

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka
Od letošního března jím chce pomoci Ministerstvo školství, částkou 1 a půl miliardy korun.

Jana SCHILLEROVÁ, redaktorka
Takhle vypadají některé vysokoškolské koleje v jedenadvacátém století. Budovy jsou v katastrofálním stavu a jsou na tom hůř než věznice. Tak třeba, konkrétně na této koleji, je naprosto běžné, rozpadající se a nedovírající dvířka. Stará okna, dráty koupající ze zdi nebo opadaná omítka.

student
Je to sice pravda, že to tady není ideální, jsou tedy starý okna, který nejdou dovřít, špinavý věci někdy.

Jana SCHILLEROVÁ, redaktorka
Někde bydlí studenti v pohodlí. Jinde sdílejí omšelý pokoj, který pamatuje ještě minulý režim.

student
Jsou tam potrhané stoly, postele, možná i berky tam najdete.

Jana SCHILLEROVÁ, redaktorka
Volání o pomoc vyslyšelo Ministerstvo školství, které už od března spouští investiční program. Letos poskytne vysokým školám na opravy kolejí 1 a půl miliardy, jenže to nestačí.

Jiří BOHÁČEK, ředitel ČVUT v Praze
Na Strahovské koleje na tu rekonstrukci, by bylo potřeba zhruba kolem miliardy korun. Na Podolí nějakých 250 000 000 Kč a do těch všech ostatních malýchkolejí, co jsou v Dejvicích, dalších půl miliard, takže 2 miliardy ČVUT.

Jaří MACOUN, ředitel Kolejí a menzy Univerzity Karlovy
Pro tuto první výzvu my máme připravené akce řádově asi za půl miliardy, aby jsme se dostali na nějakou takovou úroveň.

Robert PLAGA, ministr školství /ANO/
Na ten program, pokud bude zajímavý, tak si vyžádá i další alokace v dalších letech. To znamená. Je to dobrý začátek.

Dominik FERI, poslanec /TOP 09/
Je dobře, že se ministerstvo konečně rozhoupalo. Na druhou stranu ta částka je zdaleka nedostačující.

Jana SCHILLEROVÁ, redaktorka
Žádosti o dotace mohou veřejné vysoké školy podávat od března. Nejméně 40 % z celkových nákladů si ale musí zajistit ze svých zdrojů. Jana Schillerová, televize Nova.

NOVA