Datum zveřejnění: 
3. 3. 2019

Nový obor, letecké lyceum, které spadá pod moravskotřebovské gymnázium, otevře od prvního září svůj první ročník. Jeho absolventi najdou uplatnění v letectví, ovšem piloti se z nich nestanou. Projekt podpořil nejlepší český pilot v letecké akrobacii Martin Šonka.

Na letištích, ve službách leteckých podniků nebo kdekoli v civilním letectví mohou pracovat studenti po absolvování čtyřletého leteckého lycea v Moravské Třebové, které od září přijme prvních třicet studentů.
"Po celé republice jsme zaznamenávali velký zájem, který potvrzovala vysoká účast uchazečů i při dnech otevřených dveří ve škole," říká Alena Plocová, ředitelka Gymnázia v Moravské Třebové, pod něhož letecké lyceum spadá.
Dvouplošník Aero C104S na letišti ve Starém Městě.
Studijní obor Letecké technické lyceum zakončený maturitní zkouškou je úzce provázán s praxí v reálném leteckém provozu. Škola spolupracuje s univerzitami, jako jsou ČVUT v Praze, VUT v Brně či Univerzita Pardubice. První dva ročníky budou obsahem látky studia pro všechny studenty stejné. Po získání teoretických všeobecných základů (všeobecných a leteckých) si studenti svoji profilaci zvolí ve třetím a čtvrtém ročníku výběrem povinně volitelných předmětů zaměřenými na letecký provoz nebo na leteckou techniku. Do prvního ročníku bude ve školním roce 2019/2020 přijato 30 studentů, kteří úspěšně složí přijímací zkoušky. Hlavní uplatnění absolventů bude v provozních, technických a ekonomických službách v oblasti civilního letectví a v letecké dopravě. Zároveň se mohou absolventi ucházet o pozice ve službách leteckých dopravců a společností, stejně tak pokračovat VOŠ a VŠ se stejným nebo podobným zaměřením. Při studiu mohou zájemci z řad studentů absolvovat plachtařský, motorový či parašutistický výcvik, který bude probíhat na letišti ve Starém Městě u Moravské Třebové, kde sídlí centrum České reprezentace v letecké akrobacii. Trenéři si zde mohou rovnou vybrat mladé talenty a podpořit je v jejich případné profesionální sportovní letecké kariéře.
Obor je na první pohled chlapecký, neobjevila se mezi uchazeči o studium i dívka?
Ano i dívky jsou mezi uchazeči. Jsou v poměru s chlapci přibližně 1:5
Mohla byste popsat studijní náplň budoucích studentů lycea?
Koncepce oboru vychází z Rámcového vzdělávacího programu Technické lyceum, disponibilní hodiny jsou použity na odborné předměty Letectví, Letecký provoz a Letecká technika. Součástí odborného vzdělávání je praxe, exkurze, projekty. Název školního vzdělávacího plánu byl proto zvolen Letecké technické lyceum a naše škola od 1.září 2019 změní název na Gymnázium a Letecká střední odborná škola Moravská Třebová.
Po čtyřech letech strávených u vás, se studenti piloty nestanou. Jakým dalším návazným studiem se to může stát?
Studovat mohou na jakékoliv vysoké škole, obor profesionální pilot lze studovat například na Fakultě dopravní ČVUT Praha, také na Fakultě strojního inženýrství VUT Brno.
Lyceum chce zaštítit úspěšný akrobatický pilot Martin Šonka. Byl se už u vás ve škole podívat, jak plánujete využít jeho zkušenosti a jméno?
Martin Šonka se účastnil dne otevřených dveří v lednu stejně tak, jako zástupci Aeroklubu ČR a letiště ve Starém Městě u Moravské Třebové.
Jak se vám daří sehnat pedagogy na specializované předměty, které souvisí s letectvím?
Odborné předměty budou vyučovat odborníci z praxe a z vysokých škol, se kterými spolupracujeme a nyní již jednáme o konkrétní výuce. Rovněž praxe a exkurze budou probíhat v reálném prostředí leteckých společností a letišť.
Již do historicky prvního ročníku máte převis přihlášek. Zvažujete, že byste například od následujícího ročníku otevřeli ročníky dva?
To je předčasné.
Jak vlastně myšlenka otevřít na gymnáziu letecké lyceum vznikla?
Prvotní myšlenka propojit potenciál naší školy a letiště ve Starém Městě patří Radko Martínkovi, tehdy senátorovi. Z jednání v prosinci 2017, kterého se účastnil také hejtman, odborníci z Aeroklubů, letiště ve Starém Městě, zástupci leteckých společností a města Moravská Třebová, vyplynul úkol - připravit obor, jehož absolventi budou vzděláni pro pozice, které letecký trh práce potřebuje a rovněž pro pokračování na vysokých školách.
Budete do lycea nabírat nové pedagogy?
Jistě, učební plán obsahuje 128 vyučovacích nedělených hodin, což znamená minimálně šest učitelských úvazků. Takže logicky se bude pedagogický sbor postupně rozrůstat.      

Autor: 
Stanislava Králová
Zdroj: 
regiony.impuls.cz