13. 2. 2019

Fakulta informačních technologií ČVUT pod vedením Jaroslava Kuchaře a ve spolupráci s firmou Profinit otevírá novou Laboratoř otevřených dat (OpenDataLab). Oficiálně se otevře 20. února a primárně je určená pro studenty, ovšem po domluvě budou moci přijít i další zájemce o otevřená data.

„Studenti si v laboratoři mohou vyzkoušet práci s otevřenými zdroji dat. Naskýtá se jim jedinečná příležitost zkoumat data o dopravní obslužnosti, hospodaření státu, životním prostředí a mnoha dalších oblastech, a to formou semestrálních a závěrečných prací,“ uvádí ČVUT.

OpenDataLab se chce zapojovat do výzkumu v open data a například řešit úlohy na zpracování textu: „V registru smluv je k dispozici velké množství strojově čitelných dokumentů. Je tak možné řešit kategorizaci dokumentů, hledat adresy, kontaktní údaje a společné části v dokumentech v rozsahu srovnatelném s komerčními aplikacemi.“

Vznikat mají také nové aplikace a analýzy, které s otevřenými daty pracují. První projekty jsou k dispozici na GitHubu.

Lupa.cz