31. 1. 2019

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Vedení pražského magistrátu upřesnilo podmínky, za kterých je ochotné jednat o vzniku nové vládní čtvrti v Letňanech. Primátor zdůraznil, že zatím dohoda nepadla.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Vedení města požaduje v nové čtvrti vedle sídel úřadů, aby v místě vznikly i nemocnice a byty. Od státu chce získat Karlínské kasárny. Tam se mají zase přesunout magistrátní úředníci. Zásadní podmínkou pro takovou výměnu je dostavba vnitřního městského okruhu za peníze vlády.

redaktorka
Prázdné pole. Chátrající kasárna. A zatím neexistující dopravní tepna. Teď zdánlivě nevýznamná místa. Přesto hrají klíčovou roli v rošádě, která se začíná plánovat v nejvyšších politických patrech. První obrysy získala na včerejší schůzce premiéra s pražským primátorem.

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ /30. 1. 2019/
My jsme se domluvili v tom, že do 14 dnů mi písemně nabídněme Praze naši pozici.

redaktorka
Dnes vedení magistrátu znovu vystupuje před novináře a zdůrazňuje, že zatím žádná dohoda nepadla. Návrhu premiéra jsou ale otevření.

Zdeněk HŘIB, pražský primátor /Piráti/
Už se nebavíme o úřednickém ghetu, jak to bylo původně, nyní se bavíme o hezké čtvrti, jejíž podoba by měla vzniknout v mezinárodní architektonické soutěži dvoukolové, jejímž základem bude nemocnice.

redaktorka
Kromě vybudování nemocnice chce mít Praha jasno i v tom, co bude s objekty, které úředníci opustí.

Jan ČIŽINSKÝ, lídr hnutí /Praha sobě/
Abychom zajistili, že nedojde k vyprázdnění a nedojde k vytvoření právě naopak nějaké, nějakých oblastí duchů.

redaktorka
Město chce taky od státu získat karlínská kasárna, kam by mohlo přestěhovat své úředníky ze Škodova paláce, kde platí nájem. Další podmínkou je, že vláda zaplatí i dostavbu vnitřního okruhu. Tedy asi 60 miliard korun.

Vladimír FALTUS, Ústav dopravní telematiky, Fakulta dopravní ČVUT
Zbývá ta východní část, dostavba je vysoce prioritní z hlediska dopravy v celém hlavním městě, nikoliv pouze z hlediska dopravy v oblasti Letňan. Především proto, že tato stavba zajistí plynulý průjezd.

redaktorka
Nutnost dostavět okruh opozice nezpochybňuje. K celkovému plánu
je ale kritická.

Petr DOLÍNEK, poslanec /ČSSD/
Městský okruh by měl být spolufinancován podle mě státem. Bez návaznosti na to, jestli si to pan primátor vyhandluje s panem premiérem.

Bohuslav SVOBODA, poslanec, pražský zastupitel /ODS/
Je to mediální politická bublina, o které nikdo nic neví.

Jiří DOLEJŠ, poslanec /KSČM/
Pan premiér by měl doložit návratnost podobné akce, aby to skutečně nebyla jenom radost pro developery.

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ /30. 1. 2019/
Samozřejmě to je v rámci celého toho balíku, který má vysokou návratnost. Nevím, který investor dneska je schopen mít návratnost 5 let.

redaktorka
Vedení Prahy teď čeká na seznam budov, kterých by se případné
stěhování týkalo. Mezi tím dnes koalice taky potvrdila trasu části vnějšího okruhu. Daniela Tunklová a Tereza Stárková, Česká televize.

ČT 1