21. 1. 2019

Studenti pražské Fakulty architektury na ČVUT postavili před budovou školy šestici útulen do Krkonoš. Každý z přístřešků má vlastní jméno, originální tvar a umístěny budou v různých místech Krkonošského národního parku. Studenti je v šesti skupinách vyráběli s pomocí alma mater sami.

„Projekt začal v říjnu 2018, kdy vedoucí ateliérů společně se zástupci Správy KRNAP vybrali z celkem 29 studentských návrhů 6 útulen, které se postaví. Studenti pracují v 6 skupinách, po dvou týmech mají ateliéry Hlaváček a Mádr a po jednom týmu ateliér Kordovský a Seho,“ uvádí zástupci z Ústavu navrhování II FA ČVUT k počátkům a průběhu celého projektu. Zbylé návrhy zůstaly zatím jen jako modely v měřítku 1:20, ale jejich osud ještě nemusí být zpečetěn.

„Je to již druhá spolupráce Ústavu navrhování II FA ČVUT a Správy Krkonošského národního parku, jejímž výsledkem nejsou pouhé návrhy, ale rovnou hotové originální stavby. V Krkonoších slouží útulny na křížení pěších tras jako nouzová přístřeší, není jich ale dost a některé již dosluhují,“ dodávají. Útulna s názvem Stan poputuje do Harrachova, útulna Komen bude stát U Bílého Labe, útulna Oko bude stát na Rýchorském křížení, útulna Jenga bude stát pod Dvoračkami, útulna Atüln bude stát na rozcestí Klínovky a útulna Silo pak na Slunečné stráni.

Autor:
Ondřej Krynek