17. 1. 2019

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
Už jste slyšeli o takzvaných útulnách, to jsou stavby do 16 m2, které postavili studenti Fakulty architektury Českého vysokého učení technického. Dnes představené přístřešky mají sloužit od léta v Krkonoších jako místa k odpočinku. Ale v nouzi tam turisté budou moci i přenocovat. Finančně se na útulnách podílely ČVUT a Krkonošský národní park. Většinou to jsou menší dřevěné chatky, ale jak se přesvědčila naše reportérka Tereza Chlubná některé útulny byste na první pohled na chatku nejspíš netipovali.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
Stojím na nádvoří ČVUT před jednou z útulen, která vypadá jako velký stříbrný balvan, který má i hrany. Autorkou je i Anna Blažková z Fakulty architektury ČVUT. Z čeho jste vycházela, když jste projektovali tuhle útulnu?

Anna BLAŽKOVÁ, autorka útulen, Fakulta architektury ČVUT
My totiž jsme dostali místo u balvanového vodopádu a právě v něm byl až donedávna zaklíněn balvan, který potom odnesla povodeň. A takže jsme si říkali, že by bylo vlastně docela zajímavé tam ten kámen vrátit.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
Vnitřek je dřevěný, ale zvenku je útulna plechová. To má jaký důvod?

Anna BLAŽKOVÁ, autorka útulen, Fakulta architektury ČVUT
Prvním důvodem je určitě horské prostředí, které je docela drsné a které jsme chtěli, aby tam nějakou dobu ta útulna vydržela. A zároveň my jsme zvolili ten plech tak, aby, když tam na něj bude působit déšť, vítr, prostě počasí,a by nějakým způsobem stárnul, a to právě je tahle ta úprava hliníku dovoluje, takže on bude postupně měnit barvu, prostě bude splývat s přírodou.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
Půjdeme se podívat do útulny i dovnitř.

Anna BLAŽKOVÁ, autorka útulen, Fakulta architektury ČVUT
My jsme tam chtěli nechat hodně volného prostoru, protože to zkosení těch stěn dovoluje různorodější využívání toho prostoru pod dvě okna, která v útulně máme, jsme instalovali dvě lavice, každá je v jiné výšce, aby děti mohly sem sednout. Ta okna jsou směřována tak, že vlastně člověk, který přichází z cesty, to je to větší okno, prohlédne tím menším až k tomu vodopádu, takže i vlastně kvůli tomu jsme to chtěli nechat co nejvolnější.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
Zajímalo mě, jak se útulny líbí lidem, kteří si je sem na nádvoří ČVUT přišli prohlédnout.

turistka
Moc se mi líbí, je krásně útulná.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
Dovedla byste si představit, že byste v ní přespala, kdyby vás třeba při túře zastihla bouřka?

turistka
Já myslím, že na to přespání to asi úplně nebylo myšlené, ale samozřejmě, kdyby mě zastihla bouřka, tak moc ráda.

Mně se moc líbí.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
Umíte si přestavit, že byste v Krkonoších při nějaké bouřce třeba tady přespal?

turista
To by se mi dokonce i líbilo. Hlavně kvůli tomu oknu. Já bych tam stál celou noc a pozoroval bych do údolí.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
A myslíte si, že je to malý prostor nebo to tak akorát stačí?

turista
Zvenčí mi připadalo malé, ale to asi tou proporcí, prostě jak je vysoká. A tady vevnitř si myslím, že to úplně stačí.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
Vás je tady pět, ale ještě by se sem klidně několik lidí vešlo. Umíte si představit, že byste tady i přespali?

turista
Dokážeme si to představit, ale páni z KRNAPu nám to nedovolí.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
A jak mi řekl děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus, podobné projekty jsou pro studenty důležitou praxí.

Ladislav LÁBUS, děkan Fakulty architektury ČVUT
Dneska je velice těžké pro studenty zajišťovat praxi. Tohle je ojedinělá příležitost, že si sami ověří to, jak je složité to, co navrhují a je třeba vlastně přenést do reality.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
Útulny budou od léta v Krkonoších. Na jakých místech, to mi řekl náměstek ředitele Krkonošského národního parku Luděk Khol.

Luděk KHOL, náměstek ředitele Krkonošského národního parku
My jsme vybrali přesně šest lokalit, kde jsme s ČVUT se studenty s architekty se byli podívat, abychom si řekli, jaký tam máme mít nějaký limity výškový, krajinářský a podobně a takže každá ta útulna má své konkrétní místo, ať je to Důl Bílého Labe, ať jsou to Klínové boudy, ať je to Sklenařické údolí a podobně. Moc se nám to líbí. Jsme zvědaví na to, co na to řeknou návštěvníci, protože někteří jsou třeba trošku kontroverzní uvidíme, jak to bude přijaté, ale myslím si, že na ty místa, že se to hodí.

Tereza CHLUBNÁ, redaktorka
A která z těch útulen se vám osobně líbí nejvíc?

Luděk KHOL, náměstek ředitele Krkonošského národního parku
To je těžko říct. Každá má něco, líbí se mi jak to silo, které vypadá opravdu jako když to někde spadlo z kosmu. To je to železné. Líbí se mi tam ten dřevěný objekt, který je támhle vzadu, který mi přijde takový nejvíc vypracovaný, dotažený. Líbí se mi všechny nedá se říct jeden nebo druhý.

ČRo Plus