Datum zveřejnění: 
12. 1. 2019

Rekonstrukce ohlodala na skelet významnou funkcionalistickou památku, Elektrické podniky v Praze 7. Na radnicích se množí dotazy, co se děje. Nad vším ale bdí památkáři. Pro veřejnost bude v přízemí objektu instalována expozice s vysvětlením rozsahu rekonstrukce. "Dále projektanti TaK Architects připravují společně s Národním památkovým ústavem a Národním technickým muzeem k tématu konferenci na březen tohoto roku," sdělil Právu šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický.
TaK Architects (Tichý a Kolářová) jsou mj. autory nedávné adaptace Divadla Na zábradlí či projektu přestavby domu U Drahomířina sloupu na Hradčanech. V Elektrických podnicích pracují pro skupinu CPI Radovana Vítka. Loni si velkou část památky pronajala britská reklamní společnost WPP a odstěhovala se poliklinika. Rekonstrukce, k níž dali magistrátní památkáři závazné stanovisko už v roce 2013, počítá s dobudováním podzemních garáží. V podzemí mají Elektrické podniky důmyslný systém odvodnění i kulturní sál.
"Parkování bude řešeno v jiné části budovy na úrovni 1. podzemního podlaží a mezipatra v západním křídle stavby," sdělila Právu místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová (P7 sobě). Tzv. parkovací zakladače se podle Skalického budují výhradně v částech objektu, které byly dlouhodobě nepoužívané, tedy mimo všechny veřejnosti známé prostory, mezi kterými je právě kulturní sál. Rekonstrukce má sál obnovit v původní podobě.
Unikátní bylo v Elektrických podnicích architektovo řešení interiéru, systém vytápění, pásová okna, dva páternostery, vnější keramický obklad. "Klíčové prostory objektu zůstanou zachovány nebo budou jen drobně modifikovány. To se týká například velkoryse řešené vstupní haly otevřené přes všechna podlaží, všech vstupních partií a podobně," popsal Skalický.
Původní plášť budovy dokončené v roce 1935 byl podle něho poškozen během 2. světové války při maskování budovy proti náletům. Keramický obklad a jeho poškození zkoumal Kloknerův ústav ČVUT. "Bylo rozhodnuto o možnosti nahrazení původního obkladu, ale s podmínkou, že jeho obnova bude přesnou replikou obkladu původního v barevnosti, rozměrech tvarovek, profilaci výplní apod," dodal Skalický.
Projekt Elektrických podniků vznikal ve 20. letech 20. století, s významným představitelem československé meziválečné avantgardní architektury Adolfem Benšem spolupracoval Josef Kříž. Výstavbu komplikovala hospodářská krize a také písčité podloží. Proto trvala do roku 1935 a vznikla jedna budova místo původně plánovaných dvou.       
 

Autor: 
Petr Janiš
Zdroj: 
Právo