13. 12. 2018

Carsharing, nebo-li sdílení aut, je novým světovým fenoménem takzvané sdílené ekonomiky. Tato revoluční služba šetřící životní prostředí, veřejný prostor i peněženku uživatelů, dorazila již i do našeho hlavního města. Provozuje ji zde už několik společností.

Princip carsharingu vychází ze zajímavé statistiky užívání osobních aut. Auta totiž 95 procent času pouze parkují a nejezdí – své majitele tak stojí nemalé peníze za servis a údržbu, parkování, pojištění, silniční daň a další poplatky, aniž by plnila svůj hlavní účel. Carsharing tedy snižuje nejen počet vozidel ve městě, ale také šetří peníze těch, kteří se do něj zapojí.

V České republice i v Praze vznikla již řada firem, které sdílená auta nabízí. Pražský magistrát spustil ve spolupráci s několika provozovateli webový a mobilní portál na adrese http://mapa.ceskycarsharing.cz, který přehledným způsobem ukazuje, kolik aut je aktuálně v Praze v systému takzvaného volného carsharingu k dispozici k užívání.

Stačí se zaregistrovat u některého provozovatele s pomocí řidičského a občanského průkazu, stáhnout si mobilní aplikaci do telefonu, vyhledat volné auto a platit za jeho využití jen po dobu, kdy ho opravdu využijete. Sdílet lze malé auto, ale i prostornější rodinný vůz či dodávku.

Provozovatelem s největším množstvím aut k sdílení je v Praze společnost CAR4WAY. V nabídce má širokou paletu vozů, od malých osobních přes větší rodinné až po transportéry. Pražané si mohou vybrat z několika stovek aut různých značek.

V hlavním městě funguje i družstvo s názvem Autonapůl. Jde o první první tuzemský  carsharing s ambicí propojit postupně všechny větší města v České Republice. Kromě Prahy funguje už nyní v Brně, Plzni, Liberci, Ostravě, Pardubicích, Hradci Králové, Olomouci a Českých Budějovicích. Další společností fungující v Praze je carsharing Ajo.

V Praze si lze prostřednictvím casharingových „půjčoven“ již půjčit dohromady přes 1000 aut. Společnosti si zakládají na tom, že nepůjčují starší auta. „Pořizujeme výhradně nová auta, desetileté šunky nevedeme,“ chlubí se na svých stránkách Ajo.

Oproti klasickým autopůjčovnám mají auta z carsharingu řadu výhod. Půjčit si ho můžete snadno bez třetí osoby 24 hodin denně a sedm dní v týdnu, vrátit ho v rámci volného carsharingu můžete vrátit také kdekoli ve vymezených oblastech.

Příjemným bonusem je maximální stáří vozidel čtyři roky a možnost vrácení vozu v modrých zónách po celé Praze bez dalšího poplatku. Pokud však během zapůjčení auta v zónách parkujete, musíte si to zaplatit.

Kolik carsharing stojí? Ceny začínají již od 3,9 koruny za minutu/kilometr pronájmu. Levněji se dopravíte již jen pomocí MHD, pěšky nebo na kole.

Od loňského roku se v Praze rozvíjí také koncept sdílení aut, kdy si uživatelé půjčují vozy mezi sebou. Jde o takzvaný P2P model.

Nedávno začala v Praze v každodenním provozu fungovat carsharingová platforma Uniqway, kterou vyvinuli studenti ze tří pražských univerzit – Vysoká škola ekonomická v Praze, České vysoké učení technické a Česká zemědělská univerzita. Platforma je k dispozici studentům a pedagogům zmíněných vysokých škol.

Studenti z VŠE mají na starosti marketingovou strategii projektu a spravují sociální sítě, z ČVUT vymysleli celý technický koncept a design služby, ČZU se stará o její provoz. Auta je v Uniqway možné sdílet přes speciální aplikaci.

prazskypatriot.cz