Datum zveřejnění: 
26. 11. 2018

V pátek 30. listopadu 2018 od 9:00 do 18:00 hodin se na Fakultě architektury ČVUT v Praze uskuteční 9. ročník ročník pracovní a programové konference pořádané Ústavem urbanismu FA ČVUT na aktuální témata v oblasti urbanismu, plánování, projektování a stavění sídel.
Letošní konference se bude zabývat podstatnými jevy a atributy vytvářejícími komplexní soubor památkových hodnot v kontextu urbánních celků. Výchozí myšlenkou je pojetí města jako nedělitelného kontinua, kde každá měřítková vrstva nese přiměřené významy. Na jedné straně architektonické objekty a jejich části, na druhé straně urbánní objekty a jejich části, jde jen o jedno prostředí viděné ze dvou měřítkových úrovní. Urbanistické hledisko primárně vychází ze zkoumání celku obce, tzn. vymezeného území zastavěného i nezastavěného. A právě v tomto rámci letošní konference a souběžný výzkum zkoumají vztahy mezi památkově chráněnými lokalitami (rezervacemi a zónami) a oním celkem.
Konference a souběžné workshopy jsou součástí pětiletého projektu NAKI II „Původ a atributy památkových hodnot historických měst ČR“ zpracovávaného Fakultou architektury v ČVUT v Praze a Ústavem teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Cílem projektu je „vytvoření nástrojů a metodiky k určení základních prvků komplexní identity historických měst České republiky pro identifikaci a ochranu jejich památkových hodnot, zejména jejich veřejných prostor a velmi cenných dokladů tvůrčí středověké lokace“.

Sekce:
1 - Právní otázky péče a ochrany historických sídlišť.
2 - Urbanistická dimenze památkové ochrany.
3 - Lokace, zakládání a vytyčování měst.
4 - Každodennost v historickém prostředí měst.

Přípravný výbor:
prof. Ing. arch. Jan Jehlík / Ing. arch. Tomáš Drdácký / PhDr. JUDr. Jiří Plos / Ing. arch. Jana Zdráhalová / PhD. / Ing. arch. Vít Rýpar

Zdroj: 
archiweb.cz