19. 11. 2018

Milí čtenáři, v polovině října mě zaujala veřejná debata o českém nábytku po sto letech od založení republiky. Konala se na Fakultě architektury ČVUT a bylo v ní řečeno mnoho zajímavého. Lucie Koldová, přední česká designérka nábytku a osvětlení, která letos vyhrála hlavní cenu Designbloku, v ní překvapila upřímným sdělením, že svůj domov si nechala navrhnout interiérovým designérem. Je přece produktová designérka a interiéry se nezabývá. Svůj byt chce mít navržený profesionálně. K tomu má za to, že lidé u nás mají jiný žebříček hodnot a interiér stojí většinou na spodní příčce. Profesor Jiří Pelcl, bývalý rektor UMPRUM, na otázku, zda mají Češi vkus, diplomaticky odpověděl, že je těžké o někom říct, že vkus nemá. Spíš se mu zdá, že lidé nejsou zvyklí přemýšlet o tom, co vlastně sami chtějí, a snaží se jen něčemu připodobnit. Chtělo by to prý větší sebevědomí. Navíc ve škole nemáme předměty o vizuálním prostředí, ať už bytovém, nebo veřejném. K tomu vkus je spojený s kulturou včetně elit, která není na úrovni, jakou bychom si přáli. Český nábytkový designér Karel Matějka má zase za to, že dnes kolem nás panuje spíš nevkus a že nás obklopuje vizuální smog. S tím vším se dá ale osvětou něco dělat. Máme zkrátka před sebou ještě dlouhou cestu. A naše redakce chce po ní rozhodně kráčet dál a přinášet inspiraci, rady a názory, které vám pomohou k tvorbě vkusného bydlení. Jde nám o to tak moc, že jsme si sloveso vytvořit přidali přímo k našemu názvu. Od tohoto čísla si tak budete číst v časopise "Jak vytvořit domov".
Přejeme vám krásné tvořivé Vánoce!

Autor:
Vanda Jesenská