28. 9. 2018

Mariana KOPECKÁ, moderátorka
Modely staveb z doby Karla IV. budou dnes k vidění v lapidáriu pražské Betlémské kaple. Představí se tam tvrze, kostely a domy, které se nakonec nepodařilo dokončit nebo jsou dnes už dávno zničené. Výstavu pořádá stavební fakulta ČVUT u příležitosti Dne české státnosti a nabídne taky komentované prohlídky.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Kostel Panny Marie Sněžné, ambiciózní projekt Karla IV., který nebyl nikdy dokončen. Nakonec se podařilo dostavět jen tuhle část, která dodnes stojí poblíž Václavského náměstí.

Vojtěch DVOŘÁK, architekt Fakulta stavební ČVUT
V současnosti stojí právě jenom presbytář se severní kaplí a to ještě v podobně, kdy vlastně třeba ta vnitřní klenba je snížená, ale stejně je to ta nejvyšší klenba v Praze, o nějaký metr vyšší než klenba v Katedrále svatého Víta.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Pokus by byl kostel dostavěn podle původních plánů, tak by zabral celý prostor dnešního Jungmannova náměstí. Proč tato část nikdy nebyla dostavěna?

Vojtěch DVOŘÁK, architekt Fakulta stavební ČVUT
Nebyla dostavěna z jednoduchého prostého důvodu, protože začaly husitské války.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Jedna z nejvýznamnějších pražských památek, Staroměstská radnice. V minulosti byla stavba daleko větší a sahala až zhruba do poloviny dnešního stromořadí.

Vojtěch DVOŘÁK, architekt Fakulta stavební ČVUT
Třeba co se týká toho podloubí, tak to se ve svých částech zase dochovalo dodnes v konstrukcích, takže zase při /nesrozumitelné/ průzkumu se tam ty otvory našly a z nich mohla vzniknout takhle rekonstrukce.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Vytvářet tento model bylo o dost složitější. Jde o Hrádek na Zderaze, který založil syn Karla IV. Václav. Místem, kde hrádek stával dnes prochází rušná Reslova ulice a z původního areálu se nich nedochovalo.

Vojtěch DVOŘÁK, architekt Fakulta stavební ČVUT
Stál opravdu až do přelomu 19., 20. století. Tahlencta podoba je vlastně unikátní, protože do teď ji nikdo, nikdo nezpracoval.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Tvůrci modelů tak vycházeli třeba z dobových rytin. Kateřina Poláková, Česká televize.

ČT 24