25. 9. 2018

Počet studentů na českých vysokých školách od roku 2010 klesá, přesto nemají kde bydlet. Ceny nájmů rostou, proto stále častěji volí ubytování na kolejích. Ubytovací kapacity na kolejích jsou ale nedostatečné.

„V současné době nemáme uspokojeno dva tisíce žádostí,“ uvádí Jiří Boháček, ředitel Správy účelových zařízení ČVUT v Praze. Podobně je na tom i Česká zemědělská univerzita. „Koleje máme maximálně obsazené, nemohli jsme ubytovat třináct set devadesát studentů,“ potvrzuje také ředitelka kolejí a menzy České zemědělské univerzity v Praze Jana Rácová.

„Ceny kolejného se v uplynulých letech mírně navyšovaly z důvodů investic do modernizace ubytovacích kapacit. Navýšení se liší podle lokality a vybavení, řádově šlo o jednotky korun na den,“ uvádí mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Ceny na kolejích přesto zůstávají pro studenty cenově dostupnější než nájmy. „Priváty jsou pro studenta drahé, tak se vrací na koleje,“ dodává Jiří Boháček.

hypoindex.cz