12. 9. 2018

Prohlédněte si vítěze největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR –  Stavby s vůní dřeva 2018. Do 6. ročníku se přihlásilo 63 studentů z 10 českých a slovenských fakult, kteří zpracovali 51 soutěžních děl. Z nich bylo odbornou porotou, veřejností a partnery soutěže vybráno 6 vítězů, kteří si rozdělili ceny za 230 tisíc korun.

Studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké. Odměněna byla také jedna hlasující. Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život.

„Máme radost, že se soutěže už třetím rokem účastní přes 60 studentů, kteří přihlašují stále zajímavější a propracovanější návrhy. Věřím, že i díky těmto mladým talentům se u nás bude zájem o dřevostavby i nadále zvyšovat,“ okomentovala účast v soutěži její vedoucí Ing. Lenka Trandová. Všechna soutěžní díla si můžete prohlédnout v galerii výše.

Téma letošního ročníku: Dřevo je naše budoucnost

Studenti své dřevěné stavby letos propojovali s touto myšlenkou. U svých staveb zdůrazňovali, že dřevo je obnovitelný materiál, který je budoucností pro naše další generace. Využívání dřeva ve stavebnictví vnímali jako cestu k ochraně přírodních zdrojů a jako způsob, jak přistupovat k architektuře s ohledem na udržitelný rozvoj. Dřevo bylo mnohými studenty popisováno jako léty prověřený materiál, který v nich evokoval pocity tepla a domova.

Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která podporuje dřevo jako obnovitelnou surovinu pro každodenní využití. Cílem této soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby (nejen) ve svých školních pracích používali dřevo. „Studenti, kteří se k nám hlásí, jsou cílevědomí a mají spoustu nápadů. Firmy z oboru proto naši soutěž bedlivě sledují a hledají si u nás své budoucí zaměstnance,“ doplnil ředitel Nadace dřevo pro život Ing. Stanislav Polák.

Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2018

1. Kategorie Dřevěné stavby – malé

Cena odborné poroty:

Tree Office

Adam Tomaschek, Patricie Štefíková a Marcel Mottl

Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně

Cena veřejnosti:

Rozhledna na Židenickém kopci

Denisa Boháčová, Veronika Dubinová, Zuzana Krčková

Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně

2. Kategorie Dřevěné stavby – velké

Cena odborné poroty:

Kontemplatívne centrum

Jakub Kender

Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze

Cena veřejnosti:

Materská škola

Kristína Valachovičová, Stavebná fakulta

Slovenská technická univerzita v Bratislave

Cena Kronospan za použití OSB desek:

Pukinkulma

Kateřina Vlková

Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně

Cena Stora Enso za použití materiálu CLT:

Nemocnica s drevenou NK

Matúš Neusch

Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Vítěznou hlasující se stala paní Veronika Lednová, která se svým odhadem nejvíce přiblížila počtu hlasů, které poslala hlasující veřejnost všem soutěžním dílům. Odměnou jí byla sada dřevěných módních doplňků od společnosti DesLes.

drevostavitel.cz