11. 9. 2018

Nadace dřevo pro život vyhlásila výsledky 6. ročníku sudentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR Stavby s vůní dřeva. Do soutěže se přihlásilo 63 studentů z 10 českých a slovenských fakult, kteří zpracovali 51 soutěžních děl.

Odborná porota, veřejnost a partneři soutěže vybrali šestici vítězů, kteří si rozdělili ceny v hodnotě 230 tisíc korun. Studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké.

„Máme radost, že se soutěže už třetím rokem účastní přes 60 studentů, kteří přihlašují stále zajímavější a propracovanější návrhy. Věřím, že i díky těmto mladým talentům se u nás bude zájem o dřevostavby i nadále zvyšovat,“ okomentovala účast v soutěži její vedoucí Ing. Lenka Trandová.

Tématem letošního ročníku bylo „Dřevo je naše budoucnost“. Studenti své dřevěné stavby proto propojovali s touto myšlenkou. U svých staveb zdůrazňovali, že dřevo je obnovitelný materiál, který je budoucností pro naše další generace. Využívání dřeva ve stavebnictví vnímali jako cestu k ochraně přírodních zdrojů a jako způsob, jak přistupovat k architektuře s ohledem na udržitelný rozvoj. Dřevo bylo mnohými studenty popisováno jako léty prověřený materiál, který v nich evokuje pocity tepla a domova.

Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která podporuje dřevo jako obnovitelnou surovinu pro každodenní využití. Cílem soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby (nejen) ve svých školních pracích používali dřevo. „Studenti, kteří se k nám hlásí, jsou cílevědomí a mají spoustu nápadů. Firmy z oboru proto naši soutěž bedlivě sledují a hledají si u nás své budoucí zaměstnance,“ doplnil ředitel Nadace dřevo pro život Ing. Stanislav Polák.

Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2018
Kategorie Dřevěné stavby – malé
Cena odborné poroty: Tree Office – Adam Tomaschek, Patricie Štefíková a Marcel Mottl, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně.
Cena veřejnosti: Rozhledna na Židenickém kopci – Denisa Boháčová, Veronika Dubinová, Zuzana Krčková, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně.

Kategorie Dřevěné stavby – velké
Cena odborné poroty: Kontemplativní centrum – Jakub Kender, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze.
Cena veřejnosti: Mateřská škola – Kristína Valachovičová, Stavební fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave.

Cena KRONOSPAN za použití OSB desek: Pukinkulma – Kateřina Vlková, Fakulta architektury, Vysoké učení technické v Brně.
Cena STORA ENSO za použití materiálu CLT: Nemocnice s dřevěnou NK – Matúš Neusch, Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave.

Všechna soutěžní díla si můžete prohlédnout v Galerii děl.
Odborná porota zasedala ve složení Ing. Jiří Koliba, předseda odborné poroty, vrchní ministerský rada sekce průmyslu, podnikání a stavebnictví Ministerstva průmyslu a obchodu; Ing. arch. Pavel Horák, Prodesi/Domesi; Ing. Radek Pecka, ředitel Pfeifer Holz, s. r. o.; Ing. Lenka Trandová, vedoucí projektu studentských soutěží Nadace dřevo pro život; Ing. arch. Tomáš Veselý, architekt; Ing. Josef Vojáček, generální ředitel Lesy České republiky, s. p.

Autor:
Matúš Neusch