4. 9. 2018

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Vyhledávač Google existuje už 20 let. Sergey Brin a Larry Page firmu založili 4. září 1998. Jejich algoritmus znamenal přelom v hledání informací na internetu.

osoba
Tak tohle je naše garáž.

Martin TYBUREC, redaktor
Garážová firma s pár počítači vedle nářadí a odloženého nábytku. Tak začínali dva studenti Standfordské univerzity Larry Page a Sergey Brin.

Lary PAGE, ředitel Googlu
Tady je Larry, ředitel Googlu.

Martin TYBUREC, redaktor
Uvědomili si, že internet je potřeba prohledávat jinak než jen pomocí katalogů nebo klíčových slov.

Miloš ČERMÁK, šéfredaktor, iHNed.cz
V 90. letech vyhledávání na internetu to byl takovej skill. To chtělo vědět, jak to logicky zadat a tak...

Martin TYBUREC, redaktor
Zásadní byl nový algoritmus, který výsledky řadil i podle jejich kvality.

Jan ŠEDIVÝ, bývalý zaměstnanec společnosti Google, počítačový vědec, ČVUT
Důležitost těch webových stránek se počítá podle toho, kolik dalších webových stránek na tu kterou ukazuje.

Miloš ČERMÁK, šéfredaktor, iHNed.cz
Fungovalo to famózně. To bylo jako když člověk jezdí na kole a najednou zjistí, že motorka prostě nemusí šlapat.

Martin TYBUREC, redaktor
Tohle už je současnost a česká pobočka Google, která je v Praze od roku 2006. Česká republika je jednou z posledních zemí na světě, kde má americký vyhledávač ještě nějakou významnou konkurenci. Dnes má Google celosvětově skoro 90 tisíc zaměstnanců, roční příjmy přes 100 miliard dolarů. Za zneužití své dominance už ale taky platil miliardy eur a kritice čelí i kvůli shromažďování informací o uživatelích.

Alžběta HOUZAROVÁ, mluvčí, Google ČR
Každému uživateli dáváme nástroj, který se jmenuje Můj účet. Si můžete přesně nastavit, jaká data ještě s Google chcete sdílet a jaká už ne.

Martin TYBUREC, redaktor
Firma taky umožňuje požádat o smazání odkazů s citlivými nebo nepravdivými údaji. Češi už takových žádostí poslali skoro 7 tisíc. Uspěla asi polovina. Martin Tyburec, Česká televize.

ČT 1