17. 8. 2018

Čeští vědci dokážou v hlase zachytit Parkinsonovu nemoc ve velmi raném stadiu. "Parta ze zapadákova" ukázala svou metodu Američanům na prestižní klinice.

Když loni výzkumník Jan Rusz přijel na uznávanou americkou Mayo Clinic, byl to tak trochu paradox. Na klinice, která spíš než nemocnici připomíná pětihvězdičkový hotel, v sedmdesátých letech jako první na světě popsali a pomocí poslechových testů začali zkoumat, jak se do řeči člověka promítá onemocnění mozku a nervové soustavy. Pětatřicetiletý Rusz tam měl s kolegou z ČVUT zvláštní misi − předat odborníkům z Rochesteru v Minnesotě nové poznatky a vysvětlit, jak používat metody z laboratoře Fakulty elektrotechnické ČVUT a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, a to právě na přesnější analýzu řeči. Čeští vědci dokážou zachytit nastupující Parkinsonovu nemoc nebo další neurodegenerativní onemocnění ve velmi raném stadiu.

"Bylo to trošku vtipné. Na jednu z nejlepších klinik na světě přijela parta lidí z absolutního zapadákova, aby vysvětlila mimo jiné největší osobnosti tohoto oboru, profesoru Duffymu, jak analyzovat řeč," směje se Rusz. Mladý dlouhovlasý vědec vzpomíná, jak byl překvapen z živého orchestru, který v přízemí nemocnice pacientům hrál, nebo z programu se sokolníkem.

ihned.cz