9. 8. 2018

České Radiokomunikace dávají technologickým nadšencům příležitost vyzkoušet si funkční IoT infrastrukturu a práci s reálnými daty

České Radiokomunikace (CRA) nabízejí programátorům, studentům i firmám možnost pracovat s reálnými daty v rámci CRA IoT infrastruktury a vyhlašují třetí ročník soutěže Czech IoT Summer Jam.

V letošním ročníku mohou soutěžící využívat data ze senzorů umístěných v Praze 7, v pražské Botanické zahradě, základní škole v Ústí nad Labem nebo v testovacím chytrém bytě UCEEB při ČVUT. Soutěž potrvá tři měsíce a vyvrcholí dvoudenním softwarovým hackathonem. Vítězný projekt získá 50 000 Kč a možnost realizace a celkem si nejlepší projekty rozdělí 105 000 Kč. Zájemci se mohou přihlásit na webu pripoj.me.

„V posledních letech se jako firma snažíme velmi intenzivně pracovat na rozvoji internetu věcí v České republice. Nejen po stránce infrastruktury, ale i z hlediska zvyšování povědomí o IoT a jeho možnostech. Naše vlastní IoT síť, která je postavená na technologii LoRaWAN, pokrývá zhruba 70 % obyvatelstva na území celé ČR. Na základě našich zkušeností, a to jak v rámci předchozích ročníků soutěže, tak obchodních příležitostí, jsme se rozhodli v rámci soutěže zaměřit na oblasti, které zaznamenávají největší rozvoj, a sice chytrá města, odečty energií, zemědělství a průmysl 4.0. Věříme, že i letošní ročník nabídne zajímavé projekty a my rádi budeme stát u jejich realizace,“ říká Miloš Mastník, obchodní ředitel CRA.

Soutěž Czech IoT Summer Jam je určena programátorům – studentům a absolventům vysokých škol, start-upům, firmám a technologickým nadšencům, kteří se o internet věcí zajímají. Úkolem soutěžících je vytvoření prototypu aplikace, která zpracovává data ze senzorů přenášená pomocí technologie LoRaWAN. Senzory jsou umístěné v rámci provozů CRA a partnerů. V průběhu letošního ročníku mají soutěžící možnost pracovat například s daty z čidel, která měří množství prachových částic v ovzduší a intenzitu hluku. Tyto senzory CRA umístily ve spolupráci s městskou částí Praha 7. Zajímavý projekt rovněž může vzniknout na základě spolupráce s „Living labem“ UCEEB při ČVUT. Jedná se o garsoniéru, v níž je možné testovat vyvíjené chytré technologie v reálném prostředí. Jsou zde umístěna „soutěžní“ čidla na dálkové odečty energií a na kontrolu kvality vnitřního prostředí. Senzory, které CRA využívají v rámci soutěže, dále měří teplotu, vlhkost, zjišťují kvalitu ovzduší, detekují pohyb, zjišťují obsazení parkoviště nebo zaplněnost odpadových nádob a kontejnerů.

V loňském ročníku byl nejúspěšnější projekt inteligentního systému zavlažování a monitoringu kvality a podmínek půdy Airdrop, který je využitelný jak v rámci smart cities, tak i v oblasti chytrého zemědělství nebo při péči o fotbalové trávníky. Kromě softwarové části komunikace se senzory sítě LoRaWAN, se projekt zabýval i cloudovou aplikační nadstavbou, propojením s mobilní aplikací a současně i podporou a servisem směrem k potenciálním zákazníkům.

Zájemci se mohou registrovat a přihlásit své projekty na webu pripoj.me, kde najdou i další informace. Soutěž je vyhlášena od 1. srpna 2018 a potrvá do 27. října 2018, kdy vyvrcholí dvoudenním softwarovým hackathonem. Na něm mohou již přihlášení soutěžící za pomoci mentorů a partnerů soutěže dokončit své projekty, případně se budou moci přihlásit i další zájemci. Odborná porota pak vybere tři finálové projekty. Vítěz získá 50 000 Kč a také možnost spolupráce s organizátorem na realizaci projektu.

iot-portal.cz