27. 7. 2018

Vládní sídla, elektrárny nebo sportovní stadiony by se v budoucnu mohly chránit proti možným útokům dronů pomocí speciálních bezpilotních letounů. Vyvinuli je vědci z elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) pro společnost 601 s.r.o., která prodává systém DeDrone pro ochranu proti autonomním letadlům a helikoptérám. Zástupci školy a firmy včera na Císařském ostrově v Praze představili výsledky své dosavadní spolupráce novinářům. Nově vyvinuté drony, které využívají nejnovějších poznatků o umělé inteligenci a robotice, jsou již funkční a dělají se na nich dokončovací práce, řekl vedoucího výzkumného týmu Martin Saska. V současnosti je ale v Česku není možné použít kvůli legislativě, která zakazuje létání autonomních strojů. "Co se teď musí vyřešit, je příprava legislativy, získat povolení, certifikaci pro systém a na základě parametrů, které budou povoleny, my přizpůsobíme prototyp, který je v menším měřítku, požadovanému produktu," uvedl. Vědci a zástupci firmy podle něj jednají o nutnosti změnit zákony s Úřadem civilního letectví.
Systém DeDrone dokáže odhalit bezpilotní letoun, tedy dron, který se pohybuje v hlídané oblasti, a zaměřit jeho pozici. Dosud ale nedokázal odhalený dron zneškodnit. Právě to by mělo změnit rozšíření systému o vlastní inteligentní drony, které dokážou pomocí vystřelovací sítě nežádoucí stroj ve vzduchu chytit, případně ho nárazem zneškodnit. Podle vědců to zatím neumí žádný ochranný systém na světě.
Vývoj systému stál podle zástupců firmy 601 s.r.o a vědců miliony korun.
Konstrukce jednoho prototypu bezpilotního letounu systému přijde podle Sasky na 100 tisíc korun.

Olomoucký deník