26. 7. 2018

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Jak zabránit útokům dronů na vládní sídla, elektrárny a další důležité objekty? Svou odpověď na tuhle otázku dnes představili vědci z elektrotechnické fakulty pražského ČVUT. Jejich systém umí letící dron rozpoznat a bezpečně dostat na zem.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka
Jaderná elektrárna ve francouzském Bugey. Dron ve tvaru Supermana naráží do jedné z věží. Aktivisté tím chtěli ukázat, jak jsou tyto areály ze vzduchu zranitelné. Takhle by mohla vypadat likvidace nežádoucího letounu podle vědců z ČVUT. Celý systém funguje autonomně. Aktivuje se, jakmile dron vlétne do chráněného prostoru.

Martin SASKA, Skupina multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze
A tady slyšíme přesně povel té helikoptéry k tomu, aby vzlétla, protože právě byla detekována helikoptéra někde v okolí.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka
Zařízení díky kameře ve vzduchu rychle najde a rozpozná cizí dron.

V tom konkrétním řešením toho finálního produktu bude ta síť zachycena lankem k helikoptéře, a ta chycená helikoptéra bude vlastně v podvěsu nesena za, na té helikoptéře.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka
Sestřelení je až druhá varianta.

Tady je síť, zde je vlastně CO bombička, CO2 bombička, která vytvoří tlak, který se potom uvolní v jednu chvíli a celá ta, ten obsah té, té sifonové bombičky se použije na vystřelení.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka
Pokud se síť netrefí, program umožňuje i sražení helikoptéry. Tohle zařízení je zatím jen prototyp. O finální podobě systému rozhodne Úřad pro civilní letectví, který musí schválit certifikaci. V budoucnu by měl sloužit k ochraně třeba právě elektráren, stadionů i soukromých objektů. Létat se nesmí například v blízkosti zástavby, historických památek nebo letišť. Jen pražské už kvůli dronům muselo odklánět několik letů.

osoba /září 2017/
Swiss129K, proveďte průlet, ve vzduchu se pohybuje dron. Proveďte průlet.

Eva KROPÁČOVÁ, mluvčí, Policejní prezidium ČR
V současné době se velmi často setkáváme s případy, kdy je narušen prostor právě bezletové zóny a Policie České republiky to musí řešit.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka
Policie proto už před dvěma lety vypsala výběrové řízení. Dodavatele vybrala.

Eva KROPÁČOVÁ, mluvčí, Policejní prezidium ČR
Probíhá vývoj zařízení, které bude naprosto specifické a využitelné pro potřeby Policie České republiky.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka
Kromě letiště by mělo chránit Pražský hrad, vládní budovy i politiky. Tereza Stárková, Česká televize.

ČT 1