12. 7. 2018

Jiří CHUM, moderátor
Česko bude na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji reprezentovat systém SAVER, který umí vyrobit vodu ze vzduchu a následně v poušti vypěstovat zemědělské plodiny. Podílí se na něm vědci z Botanického ústavu Akademie věd a univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT. A právě tam se vydal i náš reportér. Tým dokončuje práce na takzvané desikační jednotce a v následujících týdnech ji budou testovat.

Tomáš MATUŠKA, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Tahle ta komora, kterou jsme postavili kvůli testování jednotky, tak ta má vlastně zajišťovat podmínky, které můžou nastat v poušti.

Vojtěch KOVAL, redaktor
Popisuje mi docent Tomáš Matuška z Univerzitního centra energeticky efektivních budov.

Tomáš MATUŠKA, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Ta jednotka je taková experimentální, je hodně roztažená do délky, abychom tam mohli měřit spoustu veličin, vlhkost, teploty. Máme tam spoustu měřících zařízení.

Vojtěch KOVAL, redaktor
Zatím to teda je dřevěná konstrukce, ale takhle velký bude ve finále ten kontejner, který bude umístěný v Dubaji?

Tomáš MATUŠKA, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Ten kontejner bude mít zhruba rozměr standardního lodního kontejneru 2 a půl krát a 2 a půl metru a s délkou asi 12 metrů.

Vojtěch KOVAL, redaktor
Jasně, ta komora má zhruba, když to tak odhadnu něco okolo 4 metrů do výšky, ta délka těch 12 metrů bude ale zhruba podobná.

Tomáš MATUŠKA, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Ta délka je kvůli tomu 12 metrů, protože kromě té jednotky v tom kontejneru budou ještě další prvky.Bude tam nějaká kumulace tepla, kumulace chladu, bateriové úložiště.

Vojtěch KOVAL, redaktor
Samotná desikační jednotka vypadá jako velká klimatizace.

Tomáš MATUŠKA, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT
Je to v podstatě vzduchotechnická jednotka. My to známe z průmyslového odvlhčování. Nicméně tady to pracuje za výrazně odlišných podmínek. V podstatě tyhle ty jednotky se používají pro klimatizaci ve velmi vlhkých typech klimatu. Zatímco my jí používáme naopak ve velmi suchém klimatu v poušti.

Vojtěch KOVAL, redaktor
Vědci z UCEBU dokončí poslední práce na jednotce, pak komoru zavřou a v srpnu budou desikační jednotku testovat. Poté jí ze zkušební komory přemístí do kontejneru, který pak odcestuje do Dubaje. Z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Vojtěch Koval, Radiožurnál.

Radiožurnál