3. 7. 2018

Při rozpoznávání jedlé houby od jedovaté by se sběratelé v budoucnu nemuseli spoléhat jen na svoje zkušenosti nebo na mykologický atlas. Na Českém vysokém učení technickém vyvíjejí počítačový systém, který dokáže z fotek rozpoznat tisíce druhů rostlin a hub. To už teď dělají aplikace v telefonu. O těch přišel něco říct Martin Karlík. Martine?

Martin KARLÍK, redaktor
Hezké ráno. Když si vezmu do ruky telefon, najdu několik aplikací na rozpoznávání hub a taky rostlin. Já jsem si jednu stáhnul. Při jejím spouštění na mě vyskočilo upozornění, cituji: "Spuštěním aplikace souhlasíte s tím, že její tvůrci nepřijímají žádnou odpovědnost za otravu nebo smrt, ke kterým může dojít v důsledku požití nebo jiného užití jakékoliv houby," konec citace.

Jiří CHUM, moderátor
A jak je ta aplikace spolehlivá, to si taky zkoušel?

Martin KARLÍK, redaktor
Tak zkoušel jsem si hlavně přečíst uživatelské recenze. Ty přirovnávají k tomu, když se zeptáte zkušenějšího houbaře, taky si není vždycky jistý, ale řadu hub pozná. No, já jsem telefon namířil třeba na muchomůrku červenou, aplikace mi napsala, že to asi bude jedovatá muchomůrka červená nebo královská, která je taky jedovatá, ovšem jako třetí možnost mi to nabídlo muchomůrkou císařskou, která by podle aplikace už měla být poživatelná.

Jiří CHUM, moderátor
ČVUT vybudovalo svůj program, tým z vysoké školy s ním zabodoval na mezinárodních soutěžích, byl na třech kláních první. V určování byl často přesnější než zkušení houbaři. No, a já teď v Ranním interview vítám jednoho z autorů toho počítačového systému, Milana Šulce z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Dobrý den, zdravím vás.

Milan ŠULC, autor počítačového systému, Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha
Dobrý den. Já bych jenom pro začátek to poupravil, my to porovnání s experty máme jenom pro rostliny, takže u hub ještě nedokážeme tvrdit, jestli jsme nebo nejsme lepší než experti.

Ale pracujete na tom?

Pracujeme na tom.

Jiří CHUM, moderátor
Jak se takový počítač učí rozpoznávat rostliny a houby?

Milan ŠULC, autor počítačového systému, Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha
My používáme takzvané hluboké neuronové sítě, což je vlastně model, který obsahuje velké množství nějakých jednoduchých výpočtů a pro ty výpočty se potřebujeme naučit ty správné parametry a to vlastně na to máme metody, které se to učí díky tomu, že projdou velké množství obrázků, které používáme pro trénování a snaží se nastavit ty parametry tak, aby vlastně co nejlépe odpovídaly těm jednotlivým třídám.

Jiří CHUM, moderátor
Zatím se učí, jak říkáte, tak podle těch detailů systém se pak orientuje, dokáže jednotlivé druhy rozlišit. Na kolik je spolehlivý?

Milan ŠULC, autor počítačového systému, Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha
S tou spolehlivostí to je dobrá otázka, my máme vysokou přesnost, ale stejně jako lidé i tento systém dělá chyby. Rozdíl důležitý je v tom, že náš systém je založen čistě na rozpoznávání podle daných obrázků, zatímco lidští odborníci mají stále tu výhodu, že vědí, že když si nejsou jistí, mají se například podívat na rostlinu nebo houbu z druhé strany, tak to my zatím neumíme.

Jiří CHUM, moderátor
To znamená, že do těch počítačů vy budete dál vkládat nové a nové obrázky, zajišťovat třeba nové obrázky nebo to bude na uživatelích toho programu?

Milan ŠULC, autor počítačového systému, Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha
V podstatě oboje je možné. Obvykle tyto systémy se dále učí během toho, co je lidé používají.

Jiří CHUM, moderátor
Mluvíme o počítačovém programu. Chcete vytvořit třeba nějakou veřejně přístupnou aplikaci?

Milan ŠULC, autor počítačového systému, Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha
Tak naším cílem je především provádět ten výzkum z hlediska strojového učení a počítačového vidění, ale už teď komunikujeme s lidmi, kteří by o to mohli mít zájem, takže pravděpodobně spíš budeme ty naše znalosti nebo ty naše modely poskytovat dál.

Jiří CHUM, moderátor
Vy jste s tím programem získali první místo na několika mezinárodních soutěžích, tak už se objevili někteří zájemci o vaše know-how?

Milan ŠULC, autor počítačového systému, Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha
Ano, zatím, zatím to nemá konkrétní podobu, ale už komunikujeme s několika mezinárodními týmy, řekl bych.

Jiří CHUM, moderátor
A jak jste zatím spokojený s tím vývojem, kdy by to mohlo být hotové, respektive spolehlivé?

Milan ŠULC, autor počítačového systému, Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha
Tak my na tom tématu pracujeme už delší dobu a v podstatě je to pro nás takový dobrý vzorový příklad celkově pro vizuální rozpoznávání, protože ten svět rostlin, hub je tak pestrý, že je to vlastně velice těžká úloha z toho našeho hlediska strojového učení. A určitě je tam neustále co zlepšovat a my si na tom vlastně zkoušíme triky a metody, jak zlepšovat strojové učení a vidění.

Jiří CHUM, moderátor
Tak ať to jde tou dobrou cestou. Milan Šulc z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze byl hostem Ranního interview. Děkuju vám za to, hodně štěstí.

Děkuju, na shledanou.

Radiožurnál