29. 6. 2018

Za kolony může mozek řidiče, ne hustota provozu. Pojďme řízení předat strojům, budou rozhodovat lépe, tvrdí Krbálek z ČVUT.

Jakkoliv si řidič myslí, že za kolonu může hustota provozu, je fatálním faktorem jeho mozek a způsob, jakým vyhodnocuje data, tvrdí docent Milan Krbálek, který zkoumá jevy v dopravě s kolegy z katedry matematiky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Když hustota provozu a rychlost aut dosáhnou určité hranice, je informací pro mozek extrémně hodně a řidiči přestanou situaci zvládat, právě pak vznikají kolony.
Pojďme se zbavit toho nejhoršího elementu, který v dopravě máme, což je mozek řidiče, pojďme to převelet strojům, které budou, námi poučeni, rozhodovat mnohem lépe, říká Krbálek.

iHNed.cz