25. 6. 2018

Ve středu 20. června byly v prostorech Buquoyského paláce slavnostně předány vědecké ceny udělované Velvyslanectvím Francie. Akci předsedal Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987. Přítomni byli také dva vzácní hosté: Jean-Pierre Sauvage, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2016, a Serge Haroche, nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2012, a samozřejmě velvyslanec Francie pan Roland Galharague.

Soutěže se zúčastnilo celkem 70 kandidátů mladších 33 let, které nominovala buď vysoká škola či Akademie věd na základě kvality jejich výzkumné práce v rámci doktorandského studia. V oblasti jaderného výzkumu zářili vědkyně a vědci z ČVUT, kteří si odnesli hned první 3 ceny. Všichni tři jsou z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Ke každému místu přísluší finanční odměna od partnerských organizací v celkové výši přes 100.000 Kč. První a druhý obdrží od velvyslanectví také stipendium, které jim umožní měsíční výzkumný pobyt ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru. První cenu si odnesl Petr  Distler, druhou získala Petra Suchanková a třetí cenu si odnesla Anna Michaelidesová.

technickytydenik.cz