24. 6. 2018

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Všichni 3 chlapci, které před 2 týdny v Třinci zasáhl blesk už jsou z nemocnice doma. Nejmladšího, 13 letého přitom výboj vážně zranil. Když pro něj přiletěl vrtulník, byl v bezvědomí. Nikdo z hochů ale nebude mít vážné následky. Tady je svědectví jednoho z nich.

Jaroslav SAJDOK, chlapec zasažený bleskem
Popálil mi nohy a prst, jakoby ruku. Tady a potom ještě tady.

Tomáš INDREI, redaktor
V pátek 8. června odpoledne se 14 letý Jaroslav Sajdok bavil se dvěma kamarády, jen kousek od domu. Toho, že se blíží bouřka si chlapci vůbec nevšimli.

Jaroslav SAJDOK, chlapec zasažený bleskem
No tak jsme tady chvilku si povídali a potom jsme si říkali, že už jakoby půjdeme domů. No a v tu chvíli, já už jsem nakračoval, že půjdu pryč a v tu chvíli vlastně udeřilo.

Tomáš INDREI, redaktor
Blesk se svezl po stromě u cesty. Dodnes je to na něm jasně vidět.

Jaroslav SAJDOK, chlapec zasažený bleskem
Já jsem viděl jenom takové jakoby žluté a bílé bliklo a potom jsem tady odletěl. Potom vlastně jakby jsem necítil ruce a nohy.

Lenka SAJDOKOVÁ, matka zasaženého chlapce
A jeden přiletěl za náma jako domů a říkal, že udeřil blesk a dva kluci byli na zemi, no a ten jeden úplně bez vědomí jako ležel a potom už manžel volal jako 112, tak přiletěl vrtulník.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Blesk nemusí do člověka zasáhnout přímo. Pokud uhodí například do stromu, elektrický proud je sveden do země a po ní se dál šíří všemi směry. Lidi může ohrozit až do vzdálenosti 40 metrů. V této laboratoři vědci blesky zkoumají.

Martin KNĚNICKÝ, FEL ČVUT v Praze
Když je člověk rozkročen a nachází se v tomhle prostoru, tak, člověk je lepší vodič, než, než zem.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Při rozkročení totiž nohy spojují místa o různém napětí.

Martin KNĚNICKÝ, FEL ČVUT v Praze
Když vedle vás udeří blesk, tak je nejlepší se z toho místa dostat dál a to právě těma správnýma krokama, kdy nevytváříte to rozkročení. Nohy k sobě a pomalými krůčky.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Kromě těžkých popálenin může blesk způsobit i další vážné problémy.

Robert ZAJÍČEK, přednosta Kliniky popáleninové medicíny, FN Královské Vinohrady
V rámci toho úrazu se dochází ke vzniku tlakové vlny, která tomu pacientovi může poškodit bubínek.

Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka
Skoro dva dny po zásahu neslyšel taky Jaroslav. I nejvážněji zraněný 13 letý hoch je už v pořádku. Ve Fakultní nemocnici v Ostravě strávil týden. Tomáš Indrei a Kateřina Poláková, Česká televize.

ČT 1