Datum zveřejnění: 
21. 6. 2018

Co bylo, bylo. Co bude, to vám řekne Forbes NEXT Weekly. Jednou týdně jeden z českých i zahraničních odborníků představí neotřelým způsobem právě jedno téma spojené s budoucností. Stačí zdarma zaregistrovat svou e-mailovou adresu na webu forbes.cz/nextweekly a můžete se každou středu těšit na pořádnou porci informací v zábavném balení. Zde vám předkládáme výběr toho, co už naši čtenáři vědí.
CÍRKEV AI

MAREK ROSA, ZAKLADATEL GOODAI

... V současnosti je k výrobě produktů a poskytování služeb potřeba kapitál, přírodní zdroje a lidská práce a talent. Pokud ale práci a talent nahradí AI, začne nová fáze ekonomiky, neboť poprvé v historii nebude potřeba lidí pro vytváření čehokoli. Zároveň firmy nebudou potřebovat lidi jakožto své zákazníky – pokud mají všeobecnou AI, která majitelům vymyslí a vytvoří všechno, co potřebují, proč by ještě vyráběly produkty pro zákazníky a získávaly za to peníze? …

SINGAPUR

MICHAL PĚCHOUČEK, VEDOUCÍ CENTRA UMĚLÉ INTELIGENCE ČVUT

… Úřad ministerského předsedy ustanovil národní program, který je zaměřený na zvyšování schopností Singapuru v oblasti umělé inteligence a tamní grantová agentura ho podpoří částkou 150 milionů dolarů.
Prioritou české vlády zatím není AI, ale dotovaná dostupnost veřejné dopravy studentům. V této souvislosti bude údajně kráceno 300 milionů korun z prostředků rozpočtu MŠMT na spolupráci ve vědě a výzkumu. ...

HOMO FUTURUS

JAROSLAV FLEGR, EVOLUČNÍ BIOLOG

... Hlavní evoluční změny, které budoucí lidstvo čekají, souvisí s pokrokem medicíny. Ten již nyní umožňuje přežívat jedincům, kteří by ještě nedávno zahynuli již v dětském věku. V populaci neustále vznikají škodlivé mutace, které snižují svým nositelům šance na přežití, a sobě samým tak šance na předání do budoucích generací. Následkem pokroku medicíny se však tyto mutace budou předávat zcela běžně do dalších generací. Mizí tak jediná dřívější zdánlivě neochvějná jistota, totiž že neplodnost není dědičná.
...

ZÍTŘEJŠÍ OBĚD

MARTIN KUCIEL ALIAS PAN CUKETKA, NEJVLIVNĚJŠÍ ČESKÝ FOODBLOGER

… Vždyť k výrobě steaku už kráva není potřeba od roku 2013. I když je obor buněčného zemědělství ještě stále docela mladý, zažívá poslední dobou rychlý rozvoj. Zakládají se nové firmy a přibývají i výzkumné týmy, které se kultivací jídla na úrovni buněk zabývají. Maso je přitom považováno za jeden z hlavních cílů a zároveň za velký technologický oříšek.
Motivace je podobná jako u rostlinných náhražek masa – obejít se bez zabíjení zvířat, snížit dopady na životní prostředí a být co nejvíce efektivní ve využívání dostupných zdrojů. … WEBOVÉ EMISE

PATRICK ZANDL, SPOLUZAKLADATEL ENERGOMONITOR. CZ, DNES VEDOUCÍ PROJEKTU TURRIS V CZ. NIC

... Na jednoho uživatele Facebooku připadá ročně 269 gramů CO2, tedy zhruba tolik jako na uvaření šálku kávy.
Sledování 10 minut videa na YouTube vyprodukuje jeden gram CO2, zatímco jedno vyhledávání na Googlu 0,2 gramu. A roční používání pošty na Gmailu v průměru 1,2 kg. Datová centra webových služeb byla v roce 2015 zodpovědná za dvě procenta emisí skleníkových plynů, což je stejně jako letecký průmysl. ...

PODPIS

JIŘÍ PETERKA, ČLEN RADY ČTÚ A AUTOR KNIHY BÁJEČNÝ SVĚT ELEKTRONICKÉHO PODPISU

… Chtít dnes po někom, aby vám odevzdal kapku své krve, je společensky (i z dalších důvodů) nepřijatelné. Existují ale i jiné možnosti, třeba vzorek slin obsahující DNA osoby. Jenže plivejte někde po někom či po něčem na znamení svého souhlasu. To není únosné. On by stačil třeba i vzorek řeči nebo chůze – i ta je prý pro každého jedince dostatečně charakteristická.      

Zdroj: 
Forbes NEXT