15. 6. 2018

Univerzita Karlova obhájila své umístění mezi nejlepšími světovými univerzitami v prestižním žebříčku QS World University Rankings. V jeho nejnovějším vydání obsadila dělenou 317. příčku. Umístění těsně na počátku čtvrté stovky jí patří třetí rok po sobě.

Žebříček QS World University Rankings, jenž patří mezi nejprestižnější mezinárodní srovnání vysokých škol, samostatně existuje od roku 2010 (kromě něj vychází od roku 2007 rovněž žebříček QS World University Rankings by Subject sledující vědecké instituce v pěti vědních oblastech a téměř padesáti oborech). Stejně jako v předchozích letech posuzoval i letos činnost více než čtyř tisíc vzdělávacích institucí z celého světa; detailně hodnotil přibližně tisíc z nich, a to oblastech reputace mezi učiteli a vědci z jiných vysokých škol, renomé mezi zaměstnavateli, citovanosti vysokoškolských autorů a podíl zahraničních studentů a akademických pracovníků.

Univerzita Karlova si v meziročním srovnání polepšila v obou reputačních ukazatelích (v kategorii reputace mezi zaměstnavateli poskočila kupředu o zhruba šedesát příček) a také v podílu zahraničních studentů (zde patří mezi nejlepších tři sta škol). Ke zhoršení došlo v kategorii přepočtu studentů na učitele, podílu zahraničních akademických pracovníků (což do značné míry souvisí s nedostatkem finančních prostředků) a v oblasti citovanosti (nižší umístění v této kategorii je dáno především tím, že citace jsou přepočítávány podle počtu pracovníků, aniž by byla zohledněna jejich oborová struktura).

Z českých vysokých škol se v žebříčku dále nacházejí České vysoké učení technické v Praze (531.-540. místo oproti 491.-500. místu v roce 2017), Masarykova univerzita (571.-580. místo oproti 551.-600. místu), Vysoké učení technické v Brně (651.-700. místo oproti 601.-650. místu) a Univerzita Palackého v Olomouci (651.-700. místo oproti 701.-750. místu).

Univerzita Karlova tak navázala na únorové výsledky v žebříčku QS World University Rankings by Subject, který její instituty, katedry, kliniky, ústavy a centra zařadil mezi nejlepší světová pra-coviště celkem v devatenácti oborech.

nejbusiness.cz