Datum zveřejnění: 
9. 6. 2018

Staroměstská radnice jako pyramida, mrakodrapy na Letné, vzducholodě na Petříně nebo bydlení a garáže v prvorepublikovém Nuselském mostě. Tak mohla vypadat Praha. Neuskutečněné pražské projekty představuje historička architektury Klára Brůhová v knize Pražské vize: Fantastické stavby, které nikdy nevznikly.

Publikace představuje možné podoby Prahy skrze návrhy architektů na přelomu 19. a 20. století a po roce 1918. Kromě obrazové dokumentace zmíněných návrhů autorka mapuje i historické okolnosti, architektonické soutěže a důvody, proč se návrhy nerealizovaly.

Jednou z budov, na kterou si architekti dělají zálusk dodnes, je Staroměstská radnice. Soutěží na její přestavbu bylo na přelomu století hned několik, žádný z projektů se ale nerealizoval. Část radnice pak byla zničena při požáru během druhé světové války a o její dostavbě se mluví dodnes.

Podobně je na tom i stále nezastavěná Letná, pro kterou architekti na počátku století vymýšleli více či méně ambiciózní plány. Pražské vize ukazují návrhy tunelů, průkopů i mrakodrapů, velká plocha Letenských sadů zas mnoho architektů povzbudila k plánování megalomanských staveb. Problém spojení centra s Prahou 7 nakonec vyřešili komunisté stavbou Letenského tunelu v roce 1953.

Propojení městských části měl řešit i Nuselský most. Podle Brůhové bylo potřeba v rychle rostoucí Praze 20. let propojit pláň na Pankráci s Novým městem. Ambiciózní plány počítaly s mrakodrapy i obchodními domy místo pilířů, které měly obsahovat i výtahy.

Dnešní Nuselský most byl nakonec realizován až v roce 1973. Kniha se dále věnuje náměstí Republiky, nábřeží, Vítkovu, Vyšehradu a Petřínu.

To nejzajímavější z knihy Pražské vize ukáže autorka na stejnojmenné přednášce pořádané 26. června od 19:00 v Centru architektury a městského plánování (CAMP). 

 

Zdroj: 
echo24.cz