7. 6. 2018

David KABELE, moderátor
Do Prahy dnes dorazilo jaderné palivo pro nový reaktor Českého vysokého učení technického. Zařízení, které poslouží studentům k výuce, plánují vědci sestavit do čtyř let. Získat uran je podle nich první a nejdůležitější krok. Tisíce palivových proutků začali odborníci vybalovat ze speciálních přepravních kazet.

osoba
1922.

osoba
Dobře.

Marie VESELÁ, redaktorka
Vy jste teď našli jeden. Opatrně vytáhnout.

Lubomír SKLENKA, vedoucí projektu
Vždy vlastně po vytažení změříme, jestli to je stále bezpečné. Každý ten palivový proutek obsahuje přibližně jeden kilogram uranu.

Marie VESELÁ, redaktorka
Popisuje vedoucí projektu Lubomír Sklenka. Studenti ČVUT mají zatím k dispozici dva výukové reaktory. Je o ně takový zájem, že se univerzita rozhodla postavit třetí.

Jan RATAJ, vedoucí Katedry jaderných reaktorů ČVUT
V podstatě něco si můžete načíst z knížek, ale když si na to sáhnete, vyzkoušíte si to, všechny ty procesy, tak to vám prostě dá absolutně nejvíc.

Marie VESELÁ, redaktorka
Doplňuje vedoucí katedry jaderných reaktorů Jan Rataj. Trénovat s výukovými reaktory na ČVUT jezdí i zaměstnanci Dukovan nebo Temelína. Z Prahy Marie Veselá, Český rozhlas.

ČRo Plus