30. 5. 2018

V rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje pořádá Solární asociace od 30. května do 5. června Dny otevřených dveří slunečních elektráren. Cílem každoroční akce je podpořit rozvoj udržitelné energetiky a představit možnosti využití energie ze slunce. Veřejnosti a školám se otevře čtrnáct slunečních projektů v několika krajích.

Poznat zblízka velké solární parky, ale i menší střešní instalace mohou návštěvníci a školáci ve Středočeském, Plzeňském, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Mezi energetickými projekty, které bude možno navštívit, je sluneční elektrárna Bušanovice, soběstačná ostravská dřevostavba se solárním ohřevem vody a nabíjecí stanicí pro elektromobily nebo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu. Jak lze využít energii ze slunce uvidí návštěvníci v Prakšicích ve Zlínském kraji. Tamní úložiště energie je prvním velkokapacitním skladovacím bateriovým systémem v Česku připojeným do distribuční soustavy.

Další sluneční elektrárny, které představí, jak se vyrábí elektřina ze slunce, mohou zájemci vidět v Železné Rudě, Nechanicích, Brně nebo Hostětíně. „Připojit se mohou i další solární elektrárny. Stačí, když nás její provozovatel kontaktuje, vybere si termín prohlídek a návštěvníkům zajistí odborný výklad,“ vysvětluje ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková.

Akce se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR. Pokud by se vám nepodařilo dostat se na návštěvu do některé z nich osobně, využijte virtuální procházku, kterou připravil vzdělávací program energetické společnosti ČEZ.

solarninovinky.cz