28. 5. 2018

Denisa ŽIŠKOVÁ, moderátorka
Benzínové motory s přímým vstřikováním dostanou od září filtry pevných částic. Automobilkám to nařizuje nová, přísnější emisní norma Euro 6c, která vejde v platnost. Filtr bude podobně jako u naftových aut zachytávat ve výfuku rakovinotvorné prachové mikročástice. Podle Michala Vojtíška ze Strojní fakulty ČVUT dosud benzínová auta s těmito motory vypouštěla částic příliš.

Michal VOJTÍŠEK, Strojní fakulta ČVUT
U naftových motorů byl limit 6 x 10 na jedenáctou, čili 600 miliard částic na kilometr. A u benzínových motorů platilo přechodné tříleté období, kdy ten limit byl desetinásobně vyšší. Teď to přechodné období skončí.

Denisa ŽIŠKOVÁ, moderátorka
Podle Vojtíška se nebudou filtry pevných částic v benzínových autech tolik zanášet sazemi, jako je tomu třeba u dieselů.

Regina DAB Praha