19. 5. 2018

Miroslav VAŇURA, moderátor
Už jste někdy viděli tančit blesky a to pouhých pár metrů před sebou? Každý, kdo vyrazil v rámci 4. ročníku festivalu Open House Praha na Fakultu elektrotechnickou, si tuto netradiční podívanou užil. No a kdo to nestihl dneska, má možnost ještě zítra.

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka
Hala vysokých napětí Fakulty elektrotechnické ČVUT v pražských Dejvicích. Právě tady dnes odborníci návštěvníkům ukazovali něco, co běžný smrtelník jen tak nezažije.

Ondřej ŠEFL, student Fakulty elektrotechnické
Tak dneska viděli vlastně tři experimenty. První byl vlastně ten, ten kříž, došlo k tomu, že z těch hrotů a konci toho kříže sršely elektrony. Elektrony se chovají trošku jako tryska u rakety a vlastně ten kříž roztočily kolem dokola.

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka
Podstatně působivější podívanou předvedl Teslův transformátor.

Ondřej ŠEFL, student Fakulty elektrotechnické
Můžete to někdy vidět, kdy v tom, když z toho vytvářejí hudbu z těch výbojů.

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka
A konečně třetí experiment - koule versus hrot. Fakulta elektrotechnická toho ale skrývá podstatně více.

Jan BAUER, katedra elektrických pohonů a frakce
Dva krokové motory udržují mezi sebou vlastně fixu, z počítače dostávají informaci o tom, na kterou pozici mají dojet a tím vzniká vlastně výsledný obraz.

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka
Festival je dvoudenní. Zítra startuje v 10 a končí v 18 hodin.

osoba
Festival jsme si vybrali, protože jsme se na něj těšili už od loňska.

osoba
Nejvíc se mi tady líbilo takový ty barvičky, že se tam rozsvítili nějaký a musel jste si to zapamatovat.

Michaela PÁNKOVÁ, mluvčí festivalu Open House Praha
V rámci festivalu Open House Praha otevíráme letos 65 budov a z toho máme 24 úplných novinek.

Jan SLÁMA, mluvčí Fakulty elektrotechnické ČVUT
Můžete si vyzkoušet vedle Van de Graaffova generátoru i biomedicínská pracoviště za mnou, kde si můžete třeba nechat změřit tlak.

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka
Generátor jsme vyzkoušeli také. Takhle pak dopadají reportérky. Pro televizi Barrandov Lenka Rauerová.

TV Barrandov