29. 4. 2018

Už od malička mě bavilo něco sestavovat, říká členka vítězného týmu v Robosoutěži pro druhý stupeň základních škol a víceletá gymnázia Alena Gorčíková. Její spolužačky z 2.A břeclavského gymnázia Elisabet Truhlářová a Hoang Anh Vu souhlasně přikyvují.

Tým Gbváci se stal minulý týden vůbec prvním ryze dívčím vítězným celkem v historii soutěže, kterou pořádá České vysoké učení technické. Byly jedinými účastnicemi z Břeclavska. „Bylo to překvapení pro všechny,“ přiznává Truhlářová. Výhru ocenili i ve škole. „Jedna spolužačka nám upekla dort,“ říká Gorčíková.

Jejich robot z lega měl rozměry asi dvacet na patnáct centimetrů. „Byl menší a pomalejší, než měli ostatní, ale přesnější. Lépe zatáčel, lépe vyhazoval kostičky,“ zmiňuje Truhlářová.

Robot měl za úkol projet bludištěm. „Tam byly na čtvercích barevné fólie, podle kterých se orientoval. Na modrou musel třeba zatočit doprava, na každé druhé zelené vyhodit kostku,“ popisuje Gorčíková. Za projetý čtverec získaly bod, za správně vyhozenou kostku dva.

Na robotovi dívky pracovaly ve volném čase přes měsíc. Řídily se metodou pokus-omyl. Až pátá verze byla správná. „Většinu práce udělala Ája,“ připisuje Hoang Anh Vu největší zásluhu Gorčíkové.

Robot byl naprogramovaný přes počítač. „Základ byl, aby jel vůbec rovně. Nakonec jsme ladily drobnosti, jako gyrosenzor, což je čidlo pro otáčení,“ přibližuje Alena Gorčíková.

Autor:
Michal Hrabal