24. 4. 2018

Tři české univerzity se umístily v první desítce žebříčku THE New Europe 2018 ranking. Ten hodnotí vysoké školy ze 13 zemí, které od roku 2004 vstoupily do Evropské unie. Z tuzemských si nejlépe vede pražská Univerzita Karlova (UK) na čtvrtém místě, Masarykova univerzita (MU) v Brně obsadila sedmou příčku, Univerzitě Palackého (UP) v Olomouci patří desátá. V čele žebříčku figuruje estonská Univerzita v Tartu.

Výsledky hodnocení univerzit zveřejnila společnost Times Higher Education na globálním summitu THE Research Excellence: New Europe Summit, který od úterý 24. dubna hostí olomoucká univerzita.

Žebříček zahrnuje 53 institucí, z nejnovějších členských států EU chybí jen Malta. Česká republika má nejpočetnější zastoupení, celkem 13 vysokých škol. Polsko figuruje na 12 příčkách a například Maďarsko má sedm zástupců.

Internacionalizace školy

„Masarykova univerzita potvrdila své významné postavení nejen v českém, ale i evropském prostoru. Současně pohled na parametry, které ovlivňují postavení v žebříčcích, ukazuje, že univerzita zvolila správnou strategii svého rozvoje, zaměřenou na internacionalizaci a kvalitu ve vzdělávání a výzkumu,“ okomentoval výsledky rektor MU Mikuláš Bek.

„Umístění, tedy viditelnost mezi světovou konkurencí, může být přínosem zejména pro internacionalizaci univerzity. Například zahraniční pracovníci, zvažující pracovní působení na jiné instituci, díky tomu orientačně vědí, jak si která instituce globálně stojí,“ poznamenala ředitelka pro strategii brněnské univerzity Šárka Řehořová.

Analýza slabin i předností

Desáté místo UP považuje její rektor Jaroslav Miller za úspěch. „Na náš výsledek se dá pohlížet ze dvou stran. Na jedné straně můžeme být spokojeni s tím, že jsme v první desítce a řada univerzit je za námi. Na druhé straně máme důvod se stále zlepšovat. Nepochybně nás čeká analýza našich slabin i silných stránek, tomu musíme podřídit naše vnitrouniverzitní strategie,“ uvedl.

K jednoznačným přednostem olomoucké univerzity podle něj patří vědecká činnost.

„Ve vědě jsme šli podle všech ukazatelů raketově nahoru. S tím souvisí i to, že publikujeme v prestižních časopisech a práce jsou často citované,“ doplnil.

novinky.cz