24. 4. 2018

Obor projektový management a inženýring na Českém vysokém učení technickém získal akreditaci sdružení realitních znalců RICS.
Díky ní budou moci jeho absolventi získat členství v této organizaci už po dvouleté praxi namísto deseti let.
RICS také připravuje s Vysokou školou ekonomickou studijní program zaměřený na oceňování nemovitostí.

Minulý týden převzal děkan stavební fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) Jiří Máca akreditaci od mezinárodního sdružení realitních znalců Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS).

Ta usnadní studentům oboru projektový management a inženýring získat v odborných kruzích uznávaný titul člen RICS. O něj se budou nově moci studenti ucházet už po dvouleté praxi, zatímco u neakreditovaných studií je vyžadována alespoň desetiletá zkušenost v oboru.

"Akreditace RICS si velmi vážíme, protože je důkazem ocenění prestiže celé fakulty a kvality vzdělání, které si naši absolventi odnášejí," říká Jiří Máca.

K jejímu udělení musela fakulta splnit několik kritérií. "Studijní obor projektový management a inženýring byl ověřován z hlediska skladby a náplně předmětů, rozsahu vyučovaných hodin a požadavku na samostatnou práci," říká Renáta Heralová, vedoucí katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví ČVUT. RICS zkoumal i závěrečné diplomové práce studentů a také odbornou praxi a významné publikace garantů a vyučujících.

"V České republice je v současné době něco přes sto nositelů titulu člen RICS, popřípadě vyššího titulu. Věříme, že naše akreditace pomůže rozšířit řady jejich nositelů, kteří pak budou pracovat na zajímavých projektech ve významných firmách," uvádí Martin Čásenský z katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT, který proces získání této akreditace inicioval. V současnosti již fakulta k procesu získání titulu člen RICS doporučila první dva absolventy.

"Věříme, že dobré etické a profesní standardy začínají u dobrého vzdělání. Proto dlouhodobě spolupracujeme s ČVUT a Vysokou školou ekonomickou (VŠE). ČVUT je globálně uznávanou univerzitou a spolupracovalo s RICS na udělení akreditace několik let," podotkl William Bucknell, předseda RICS Česká republika.

"Celosvětově jsou obory akreditované RICS na 61 univerzitách. V Česku nicméně dosud nebyl žádný, což znamenalo, že potenciální členové museli mít alespoň desetiletou zkušenost anebo museli vystudovat v zahraničí," dodává Bucknell.

Podobného úspěchu by chtěla mezinárodní organizace znalců dosáhnout také na VŠE. S tou RICS spolupracuje na přípravě MBA (zahraniční manažerský titul) studijního programu v oceňování nemovitostí. "Velké množství našich členů se zavázalo na VŠE vyučovat předměty různého zaměřením. Věříme, že v budoucnu splní podmínky pro získání akreditace RICS i tento studijní program," říká Bucknell.

RICS je celosvětovou organizací, která od roku 1868 sdružuje odborníky v oblasti nemovitostí. Zaměřuje se především na vysoké profesní standardy a etická pravidla a dohlíží na jejich dodržování. V současnosti sdružuje více než sto tisíc členů ve více než stovce zemí světa. V Česku je RICS aktivní od devadesátých let.

Autor:
Sandro Elčić