Datum zveřejnění: 
24. 4. 2018

TECHNOLOGIÍM V OBLASTI REALIT VÉVODÍ DIGITÁLNÍ MODELY STAVEB A TAKÉ APLIKACE, KTERÉ UMOŽNÍ BUDOVU OVLÁDAT NA DÁLKU.

Z chytrého telefonu se v posledních letech stává univerzální dálkový ovladač. Stále častěji lze přes mobilní aplikace ovládat také chytré budovy. Zatím je sice nájemníci příliš nevyžadují, developeři v nich však vidí velký potenciál především ve spojení s ekologickou udržitelností.
Shodli se na tom minulý týden účastníci konference na Fakultě stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT), která se zaměřovala na nový trend realitních technologií zvaný prop-tech (z anglického property technology).
Ten zahrnuje zavádění nejnovějších technických výdobytků do oboru realit a v posledních měsících rezonuje v odborných kruzích. "Chytré budovy na mě mají mluvit, ukazovat mi o sobě data a pokoušet se číst chování nájemníků," shrnul svou představu prop-techu Stefan de Goeij z developerské společnosti CTP.
Ačkoliv už v Česku existuje několik budov centralizovaných okolo jedné aplikace, jsme podle diskutérů v tomto ohledu teprve na začátku. Existuje však jedna technologie, která se snaží prosadit už od 90. let a nyní konečně nachází své komerční využití. Tou je informační model budovy (IMB).

Digitální dvojče

IMB by měl provázet budovu v celém jejím životním cyklu a v zásadě být její věrnou 3D digitální reprezentací včetně všech prvků v ní obsažených. Díky úzké spolupráci různých stran, které se na stavbě a provozu budovy podílí, je možné uspořit v celém procesu desítky procent na nákladech.
James Kavanagh z mezinárodní organizace realitních znalců RICS poukázal na teorii výzkumné společnosti Gartner o cyklu nadšení při přijímání nových technologií. "Po představení myšlenky byli lidé z IMB nadšení, poté se to nadšení propadlo a nyní vidíme firmy, které na něm vydělávají," podotkl Kavanagh. Podle Gartneru se zpravidla potenciál nové technologie zprvu zveličuje. Veliké počáteční nadšení postupně opadne, když firmy zjistí, že nevědí, jak na technologii vydělat, a až po určitém čase začnou novinku ziskově používat. Na této křivce je IMB podle výzkumu společnosti ConsultingWhere prováděného na britském trhu téměř ve fázi produktivního komerčního využití.
"IMB změní pravidla hry a významně sníží náklady, ale ještě to nějakou dobu potrvá," myslí si Uwe Tilzen ze Siemensu. Podle studie společnosti Zion Market Research vzroste globální trh s touto technologií z 3,52 miliardy dolarů v roce 2016 na 10,36 miliardy v roce 2022.

Jedna aplikace

Průkopníkem v oblasti centralizace celé budovy okolo jedné aplikace je v Česku developerská společnost Skanska Property. Její aplikace používaná v kancelářské budově Corso Court v Praze-Karlíně zpřístupňuje uživatelům rozmanité funkce.
Ukazuje například akce konající se v okolí či umožňuje objednávání oběda z restaurace. Lidé zaměstnaní v budově si díky ní také mohou snadněji najít parkovací místo nebo si půjčit auto či kolo.
Diskutéři vidí v mobilních aplikacích přínos nejen pro obyvatele, ale především pro zaměstnance v administrativních a průmyslových objektech, o které se dnes v Česku svádí často mezi firmami boj. "Když pomůžeme nájemníkům získávat nové zaměstnance tím, že bude mít budova hravé prvky a aplikaci, která propojuje různé služby v budově a okolí, získáme tím konkurenční výhodu," vysvětluje Alexandra Tomášková, manažerka pronájmů společnosti Skanska Property.
Shodli se na tom i další účastníci konference, podle nichž je příjemné pracovní prostředí často důležité především pro mileniály, tedy generaci, která dospívala na přelomu tisíciletí. "Do roku 2025 bude 70 procent pracovníků mileniálů. Musíme vyhovět jejich potřebám," řekl Petr Bořuta ze společnosti Spaceflow, která aplikaci pro chytré budovy vyvíjí.       

Autor: 
Sandro Elčić
Zdroj: 
Hospodářské noviny