15. 4. 2018

Premiér se zamotal do milionových škrtů ve školství, kterými chce zaplatit zlevněné jízdné.

ndrej Babiš si minulý týden přidělal další zcela jistě neplánované starosti. Může za ně slib, že ze státních peněz přispěje důchodcům a studentům na hromadnou dopravu. Od 10. června budou z jízdného platit jen čtvrtinu, zbytek dopravcům dorovná stát. Jen letos to státní pokladnu vyjde na tři a čtvrt miliardy.

Z pohledu peněz jde o jednu z prvních větších akcí, kterou Babišova provizorní vláda uvede do praxe. Problém je, že slevy se odkleply až letos, tedy po loňském hlasování o státním rozpočtu. Vláda je tedy musí z něčeho zaplatit. A 400 milionů odevzdá podle nového rozpisu ministerstvo školství, kde peníze tradičně chybí.

Do rezerv mají sáhnout všechny úřady, ale školství je v tabulce přispěvatelů hned druhé v pořadí za ministerstvem práce, které má kvůli správě důchodů a dávek vždy největší rozpočet. Podle Babiše nikdo ve školství žádné škrty nepocítí, protože peníze by se stejně letos nestihly kompletně utratit. To ale nemusí být tak docela pravda.

Autor:
Jiří Nádoba