5. 4. 2018

Český podnikatel Radim Jančura apeluje na premiéra Andreje Babiše, aby zabýval tím, proč se rozpadají úseky dálnice D1 postaveny před 20 až 25 lety. Starší úseky, postaveny před 40 let, potřebují výměnu až dnes. "Pokud s tím nic neuděláme a necháme to být, vážně hrozí, že za 20 let budeme celou dálnici D1 stavět zase úplně znovu, se všemi negativními dopady na dopravu," uvedl pro HN majitel brněnské skupiny Student Agency.

"U novějších dálnic se už po sedmi letech objevují v betonu první viditelné trhliny, ty dále rostou, rozšiřují se do podoby takových pavučin. Po dvacátém roce se beton začne rozpadat na kusy, je nutná výměna," říká pro Hospodářských novin docent Vít Šmilauer z Fakulty stavební pražského ČVUT. Rozpadající se 21 let starý úsek dálnice D5 mezi Plzní a německými hranicemi podle HN problém vystihuje nejlépe. Části pražského okruhu již také ukazují známky opotřebení.

encompassme.com