28. 3. 2018

Jubilejní 25. ročník Olověného Dušana zná své vítěze. Kultovní soutěž, kterou každoročně pořádá studentský Spolek posluchačů architektury při Fakultě architektury ČVUT, oceňuje ty nejlepší studentské projekty a ateliéry. Slavnostní večer přinesl i zajímavá překvapení.

Projekty a ateliéry se hodnotí ve dvou kategoriích: Architektura a Design. Každá kategorie má svou porotu, která je složená z významných osobností působících v těchto oborech.

Design

V kategorii Design porota nominovala 5 projektů. Nominaci proměnila Lucie Koudelková se svým variabilním policovým systémem. Porota jej označila za: “Technicky zcela vycizelovaný a po praktické stránce perfektně vyřešený”.

Výběr vítězného ateliéru se nenápadně začíná podobat úspěchům Karla Gotta v soutěži Zlatý Slavík. Porota opět ocenila ateliér Jaroš/Gonzalez, ve kterém měli studenti v uplynulém semestru za úkol zpracovat židli či policový systém a sušák na prádlo. Vyzdvihli zde práci s detailem, materiály a dotaženost jednotlivých projektů.

Druhým nominovaným ateliérem byl Karel/Šafařík s tématem Mísa.

Architektura

Vítězným architektonickým projektem z osmi nominovaných se stal Památník tří odbojů, umístěný v rodném statku rodiny Mašínů, který navrhl Walbert Schmirler v ateliéru Hradečný. Porotce Petr Dub okomentoval projekt jakožto řešení odvážné, nadčasové, ale zároveň aktuální, spojující výtvarné umění s architekturou.

Olověnou sošku za nejlepší ateliér si odnesl ateliér Michala Kuzemenského, který porota jednomyslně vybrala pro dotaženost projektů a viditelně odvedenou práci všech studentů.

Na čtyřech nominovaných ateliérech z oboru Architektura porota oceňovala zejména důslednost ateliérových prací a osobitý přístup k prezentaci.

Překvapení večera

Na výroční události porota udělila ještě jedno ocenění – a to architektce Aleně Šrámkové za celoživotní přínos architektuře. Alena Šrámková na Fakultě architektury učila bezmála třicet let a je také autorkou nové budovy fakulty. Zasloužené ocenění bylo odměněno několikaminutovým potleskem vestoje. Sama profesorka Šrámková pak ocenila všechny projekty i smysl a úroveň soutěže.

Druhým překvapením večera bylo odhalení sošky Olověného Dušana v nadživotní velikosti. Na ten se po vzoru Stanley Cupu doplní jména výherců všech ročníků a získá čestné místo v budově fakulty.

Za zmínku stojí i vydařená grafika od Matúše Buranovského a Zdeňka Růžičky, která celý ročník doprovázela.

Porota

Designérská porota hodnotila v čele s Jiřím Přibylem, spoluzakladatelem Koncern design studia, spolu s ním v porotě zasedly Sofya Samareva, absolventka grafického designu na UMPRUM věnující se zejména oděvnímu designu a Michaela Tomišková ze studia DECHEM.

Porota pro kategorii Architektura čítala hned dva ze zakladatelů soutěže – Martina Rösslera (předseda poroty), spoluzakladatele projekční kanceláře Prostor 008 a Josefa Smutného, který dnes vede ateliér ILEX Design. Dalšími porotci byli architektka a zakladatelka kulturního družstva cosa.cz Barbora Šimonová, krajinářská architektka Marie Gelová a umělec Petr Dub.

Výstava

Práce nominovaných a oceněných projektů i ateliérů budou vystaveny na Náměstí Václava Havla od 2. 4. do 2. 5. 2018.

czechdesign.cz