Datum zveřejnění: 
16. 3. 2018

Vývojáři z české firmy Ackee dobyli německý Bundestag. IT zakázky v Česku jsou často tak špatně napsané, že nejdou soutěžit, říká jeden z majitelů.

Vývojáři české firmy Ackee získali zakázku německého Spolkového sněmu na vývoj mobilní aplikace, přes niž budou zájemci získávat informace o tamním parlamentu či sledovat jednání v přímém přenosu.
Je to první podobná zakázka; původně start-up tří spolužáků pražského ČVUT se totiž rozhodl ignorovat zakázky pro tuzemské úřady a instituce a zamířil do zahraničí.
„České veřejné zakázky na IT jsou často tak špatně napsané, že jsou skoro nesoutěžitelné,“ říká jeden z majitelů Ackee Josef Gattermayerledování dění v německém parlamentu zprostředkují Němcům čeští vývojáři z mladé firmy Ackee. Původně malý start-up tří spolužáků z ČVUT, který vznikl před necelými šesti lety, totiž vyhrál prestižní zakázku pro německý Spolkový sněm.

Díky mobilní aplikaci, vyvinuté českými programátory, budou mít Němci možnost sledovat přímý přenos ze zasedání sněmu. Jejím prostřednictvím ale budou moci také jednoduše dohledat informace o poslancích a výborech či si stáhnout dokumenty.

Vítězství firmy Ackee potvrdila pro HN ředitelka on-line operací a služeb Bundestagu Maika Jachmannová. Ackee, která uspěla v konkurenci devíti nabídek, bere vítězství jako prestižní − pomůže jí více prorazit na německém trhu.

Německý Spolkový sněm již svou aplikaci má, stáhlo si ji 850 tisíc lidí. Jenže je osm let stará, a proto neodpovídá současným technickým požadavkům. Rozhodl se proto pořídit novou. "Vzhledem ke značným změnám uživatelského prostředí jsme navrhli kompletně novou aplikaci," říká spoluzakladatel a vedoucí německé pobočky Ackee Josef Gattermayer. Česká firma ve finále soutěže porazila právě současného německého dodavatele aplikace.

Firma Ackee otevřela pobočku v Německu už během loňského roku. A to i proto, že se chce více orientovat na zakázky v zahraničí. Donedávna je přitom získávala přes své obchodní partnery. "Již nyní máme z Německa třetinu svého obratu," říká Gattermayer. Vytvořili například mobilní aplikaci pro německou banku Grenke či pro německou tiskárnu triček HI5. "Vytvořili jsme Photoshop v prohlížeči, kterým si můžete navrhnout tričko, jaké chcete, a oni jej vytisknou," popisuje Gattermayer.

Autor: 
Marek Pokorný
Zdroj: 
nezpravy.cz