16. 3. 2018

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka
Projekt památníku Tří odbojů od Walberta Schmirlera vyhrál prestižní studentskou soutěž Olověný Dušan. Schmirlerův návrh porazil projekt přestavby pražského Dětského ostrova nebo lávku Klínová cesta, která bude umístěná v Krkonoších. Pokračuje organizátorka Olověného Dušana Anna Blažková.

Anna BLAŽKOVÁ, organizátorka Olověného Dušana
Na návrhu Walberta Schmirlera ocenila porota minimalismus i celkové té expozice, která se nachází uvnitř toho statku. Líbilo se jim i nějaká symbolická rovina toho návrhu, to znamená, třeba prázdno, které může symbolizovat ztrátu blízkých nebo celé zakonzervování té budovy, které možná vtipně připomíná to, jak se vlastně dneska přistupuje k minulosti, k nějakým památkám, které se týkají třeba téhle části historie.

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka
Téma přestavby statku vzbudilo zájem řady architektů. Tomáš Hradečný z ČVUT počátkem letošního roku dědičce statku Zdeně Mašínové předložil hned 18 projektů jeho studentů, kteří navrhovali různé využití pozemku od citlivé rekonstrukce až po skautské centrum.

ČRo Plus