Datum zveřejnění: 
6. 3. 2018

Česko je osmou nejatraktivnější výrobní zemí světa, v žebříčku si meziročně polepšilo o jedno místo. Nejlepší podmínky jsou v Číně. Vyplývá to ze studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, ve které porovnávala 42 zemí. Mezi 19 evropskými státy je Česká republika třetí za Litvou a Maďarskem.

Studie porovnává jednotlivé země podle různých rizikových a nákladových faktorů. Například politického a ekonomického rizika, tržních podmínek a personálních nákladů.

"Nejdůležitějšími otázkami pro výrobní odvětví zůstávají lokalita a dodavatelské řetězce. Země střední a východní Evropy si udržují vysokou atraktivitu a globální konkurenceschopnost, protože celkové personální náklady v regionu jsou relativně nízké. A díky investicím do infrastruktury se navíc zlepšuje propojení se zbytkem Evropy," uvedl specialista na pronájmy průmyslových nemovitostí Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

Play Video
Play
Mute
Current Time 0:01
/
Duration Time 0:01
Loaded: 0%
Progress: 0%
Stream TypeLIVE
Remaining Time -0:00
 Playback Rate
1

Chapters

Chapters

descriptions off, selected

Descriptions

subtitles off, selected

Subtitles

captions settings, opens captions settings dialog
captions off, selected

Captions

Unknown, selected

Audio Track
Fullscreen

This is a modal window.

Caption Settings Dialog
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.

Text
Color
White
Black
Red
Green
Blue
Yellow
Magenta
Cyan
Transparency
Opaque
Semi-Transparent

Background
Color
Black
White
Red
Green
Blue
Yellow
Magenta
Cyan
Transparency
Opaque
Semi-Transparent
Transparent

Window
Color
Black
White
Red
Green
Blue
Yellow
Magenta
Cyan
Transparency
Transparent
Semi-Transparent
Opaque

Font Size
50%
75%
100%
125%
150%
175%
200%
300%
400%
Text Edge Style
None
Raised
Depressed
Uniform
Dropshadow
Font Family
Proportional Sans-Serif
Monospace Sans-Serif
Proportional Serif
Monospace Serif
Casual
Script
Small Caps
DefaultsDone

V regionu podle něj také roste konkurenceschopnost ve výrobě v oborech vyspělých technologií. "To dokládá například nedávno ohlášená spolupráce mezi Fakultou strojní ČVUT a společností GE Aviation," doplnil Hlobil.

Čína na prvním místě žebříčku vystřídala Malajsii, která poklesla na třetí příčku. Druhou nejatraktivnější zemí pro výrobní podniky se stala Litva. Podle Hlobila díky příznivému podnikatelskému prostředí a nejnižším personálním nákladům v celé Evropě. "Ty jsou zde o 14 procent nižší než v Polsku a oproti České republice dokonce o 30 procent," uvedl dále Hlobil.

V první desítce se umístily tři země ze střední Evropy, kromě Česka také Slovensko a Maďarsko. Podle Hlobila vzrostla atraktivita těchto zemí díky těsné blízkosti západoevropských ekonomik a zlepšování infrastruktury. "Personální náklady zde sice v posledních letech rostou, stále jsou však nižší než v západněji situovaných zemích. Díky historickým vazbám na Německo a Rakousko si region uchovává pozici méně nákladné lokality pro výrobu automobilů, která se ve stále větší míře automatizuje," dodal Hlobil.

Zdroj: 
tyden.cz