5. 3. 2018

Barbora TACHECÍ, moderátorka
V pražském paláci Žofín dnes začala dvoudenní konference expertů ze Singularity University, což je jakýsi globální think tank se Silicon Valey. Experti představí nejnovější trendy v oblasti technologií nebo novinky ze svých oborů. A nastíní, jak bude vypadat svět v dalších dekádách. Hlavní témata umělá inteligence, robotika, neurověda, kryptoměny, zdravotnictví a kriminalita. Připomeňme, že pro vývoj umělé inteligence a nástup robotů byl loňský rok v mnoha ohledech přelomový. Roboti se více přiblížili lidem, prvně v historii získal android státní občanství. Dokonce už roboti umějí přebírat lidské předsudky. A umějí tak být díky strojovému učení sexističtí a rasističtí. A umí člověka porazit v pokeru. Mým hostem je profesor Michal Pěchouček, z katedry počítačů Fakulty elektrotechnické na ČVUT a expert na umělou inteligenci. Já vás zdravím, pane profesore, dobrý den.

Michal PĚCHOUČEK, profesor, katedra počítačů Fakulty elektrotechnické na ČVUT, expert na umělou inteligenci
Dobré odpoledne. Děkuju za pozvání do pořadu.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Jaké jsou tedy ty nejnovější trendy právě v oblasti umělé inteligence?

Tak, umělá inteligence a stínové učení je trend sám o sobě. Se vším pozitivním i diskutabilním, co k tomu patří. Ale mezi ty největší trendy roku 2018 bude pokračovat hluboké strojové učení. A vlastně ty, na tedy vysoce efektivních na /nesrozumitelné/, které začalo patrně v roce 17 a budou, budou pokračovat, pokračovat i letos. A zároveň umělá inteligence jako, jako základní součást /nesrozumitelné/ bezpečnost. Byla důležitá loni, bude důležitá i letos. Ale mezi ty úplně nové trendy, které já očekávám, které se diskutují na této konferenci, patří například chybějící /nesrozumitelné/ data a bude potřeba tyto data vytvářet pomocí simulací i v oblasti umělé inteligence.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Hm. Když jste ale zmínil, pane profesore, to hluboké strojové učení, tak to znamená, že cílem v letošním roce, nebo jedním z mnoha cílů bude, aby umělá inteligence byla ještě inteligentnější než dosud, rozumím tomu dobře?

Já si myslím, že budeme se určitě zabývat tím, jak ještě zvýšit tu přesnost a ten výkon umělé inteligence v hlubokých sítích. Ale já se domnívám, že v tomto roce bude zajímavější trend a zajímavější problém, a to je to, jak udělat novou inteligenci v sítích transparentnější. Takovou, aby dokázala vysvětlit, jakým způsobem se rozhodla. V dnešní době vlastně hluboké sítě mají tu vlastnost, že jsou sice velmi efektivní, ale nejsou schopny vysvětlit, jakým způsobem ke svému závěru došli. A tato vlastnost je vlastně limituje v nasazení do mnoha aplikací v reálném životě. Třeba přímo ve zdravotnictví. Těžko si dokážu představit, kdyby /nesrozumitelné/, která není schopna precizně, kluzoálně, logicky /nesrozumitelné/ rozhodnutí, aby rozhodovalo o lidských životech.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Vy jste nastolil, pane profesore už v té první odpovědi ten problém se všemi. Vy jste řekl, se všemi přednostmi i diskutabilními věcmi, když jste mluvil o inteligenci, umělé inteligenci. A já se ptám, jaká je z vašeho tedy pohledu taková nejvíce kontroverzní diskutabilní věc, která se právě na umělou inteligenci dnes váže?

Jedna skupina vědců odborníků diskutuje takzvanou obecnou umělou inteligenci. To je vlastně vývoj umělé inteligence, která překoná člověka, vlastně ovládne člověka. Na toto téma se bude diskutovat i zítra na konferenci. Já se ho ale nebojím, já si myslím, že je o hodně zajímavější. A vlastně bezprostřednější hrozbou umělé inteligence, je nástup umělé inteligence do pracovního trhu. Do trhu práce. A myslím si, že způsob, jakým umělá inteligence mění trh práce. Vlastně předznamenává velikánskou změnu společnosti a jejího uspořádávání. Doposud umělá inteligence útočila na manuální práci. Roboti přebírali práci v továrnách. Roboti brzo převezmou buď řízení automobilů a mechanizace, ale já se domnívám, že největší potenciál v tý umělý inteligenci, duševní práce. Která je lépe placená a tudíž představuje pro umělou inteligenci výrazně, řekněme, vyšší kořist než ta práce manuální. Takže to, že se u nás umělá inteligence vyvíjí s tím, že /nesrozumitelné/ trh práce, to je podle mě jedna z těch nejkurióznějších, ale zároveň nejdůležitějších otázek, kterou by mělo společně diskutovat.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Rozumím. Takže místo toho, abychom se báli nějakého vzepětí revolučního robotů, tak to spíš bude revoluční vzepětí lidí proti robotům. Rozumím tomu dobře?

Ne, já si nemyslím, že se můžou lidi jakkoli vzepřít tomu, že umělá inteligence vlastně dělá naše životy efektivnější. Umělá inteligence vlastně se dívá, kde společnost funguje neefektivně, kde utrácí zbytečně prostředky. A tam, kde to je, tak tam přijde a tam nahradí tu lidskou práci. Bylo to třeba v té mechanizaci, bude to v řízení automobilů. Ale například ve zdravotnictví, které je všude na světě, je efektivním oborem, tam nás čeká, že přijde umělá inteligence, datová analytika, datová medicína a začne nám zlevňovat a zefektivňovat zdravotnictví, které /nesrozumitelné/.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Tak, říká profesor Michal Pěchouček z katedry počítačů Fakulty elektrotechnické na ČVUT, který byl mým posledním hostem. Pane profesore, moc vám děkuju. Díky.

Jo, já vám díky-na shledanou.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
Mějte se hezky, na shledanou. A za nás všechny, kteří dnešní pořad připravovali samozřejmě taky prima večer a poslouchejte nás dál. Nebudete litovat.

ČRo Plus