30. 1. 2018

Dvanáct nových rektorů se nedočká ceremoniálu s prezidentem republiky. Podle tiskového mluvčí Hradu Jiřího Ovčáčka jeho staronový šéf zvolil druhou legitimní variantu. Potěšení ze setkání s rektory přenechal ministru školství Robertu Plagovi.

Svérázná jízda znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana zřejmě pokračuje také po volbách. Odmítl se totiž osobně účastnit tradičního ceremoniálu, který doprovází jmenování rektorů univerzit a vysokých škol.

Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka pouze hradní pán využil druhou možnou variantu: jmenovací dekrety jim na žádost prezidenta předá ministr školství Robert Plaga (ANO). „Rozhodnutí prezidenta republiky o jmenování rektorům předá Robert Plaga, ministr školství mládeže a tělovýchovy,” uvedl Ovčáček.

Mezi nově jmenované rektory patří například Tomáš Zima z Univerzity Karlovy, Petr Štěpánek z VUT v Brně či Hana Machková z VŠE.

Seznam nově jmenovaných rektorů vysokých škol:
doc. MgA. Tomáš Vaněk, rektor Akademie výtvarných umění v Praze
prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., rektor České zemědělské univerzity v Praze
doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., rektor Českého vysokého učení technického v Praze
prof. Mgr. Petr Oslzlý, rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně
prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D., rektorka Mendelovy univerzity v Brně
doc. RNDr. Miroslav Brzezina, CSc., rektor Technické univerzity v Liberci
prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, rektor Univerzity Karlovy
prof. Mgr. Jaroslav Miller, M. A., Ph.D., rektor Univerzity Palackého v Olomouci
prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., rektor Univerzity Pardubice
prof. MVDr. Alois Nečas, Ph.D., MBA, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno
prof. RNDr. Ing. Petr Štěpánek, CSc., dr. h. c., rektor Vysokého učení technického v Brně