27. 1. 2018

Pavla KOSÍKOVÁ, moderátorka
Studenti architektury pražské ČVUT navrhli pět mostů pro Krkonošský národní park. Výsledky jejich práce jsou vystaveny před fakultou architektury v pražských Dejvicích. Až na horách opadne sníh, budou převezeny do Krkonoš na svá místa.

redaktorka
Lucie Kolenová je autorkou jedné z lávek. Studenti se na daná místa v Krkonoších jeli nejdříve podívat, aby se s terénem lépe seznámili. Každý z nich pak ve skupině navrhl vlastní variantu a hlasováním vybrali nejlepší.

Lucie KOLENOVÁ, studentka, Fakulta architektury, ČVUT
Tak tohle je můj návrh lávky. Navrhla jsem ho do oblouku, protože cesta v tom místě jde do oblouku. Mostovka na lávce stoupá, protože cesta jde do kopce. A je tam navržena i lavička, aby se turisté mohli posadit a pokochat výhledem.

redaktorka
Tento projekt je výjimečný tím, že nejde jen o stavbu modelů. Nové lávky nahradí dosluhující konstrukce, které jsou ve špatném stavu.

Hana SEHO, vedoucí ateliéru, Fakulta architektury, ČVUT
Architektura je řemeslo aplikované a bez té realizace vlastně nemá žádný smysl. A my sami, kteří jsme začali až realizovat až v pozdějším věku, tak víme, jaká je to radost, když člověk vidí vlastní dílo.

redaktorka
Student Tomáš Minarovič z ateliéru Hlaváček pro svůj návrh zvolil odolnou ocel - Corten.

Tomáš MINAROVIČ, student, Fakulta architektury, ČVUT
Funguje takovým způsobem, že se na povrchu vytvoří rez, ale nepostupuje dále do, do struktury té oceli, čímž pak je zajištěná nějaká trvanlivost té oceli a bezúdržbovost a snad i ten most měl vydržet třeba padesát let. Tady už to začíná reznout.

redaktorka
Stavění lávek do finální podoby probíhalo přímo před fakultou a jejich montování se chopili nejen odborníci.

Ondřej NOVÁK, student, Fakulta architektury, ČVUT
Konstrukce se zúčastnili studenti právě ateliéru a pak vlastně kdo zrovna měl čas, to znamená kamarádi, rodina, táta, máma.

Lucie KOLENOVÁ, studentka, Fakulta architektury, ČVUT
Ohromně mě bavilo to, že když se projekt dokončoval, tak jsem neseděla u počítače, ale byla jsem tady venku před školou ve starým oblečení, s rukavicema a opravdu jsem to montovala.

redaktorka
Nové designové lávky budou před fakultou vystavené přibližně do května. Potom je studenti převezou do Krkonoš, kde budou sloužit návštěvníkům. Renáta Sikorová a Adriana Neubauerová, Česká televize.

ČT 24