Datum zveřejnění: 
18. 1. 2018

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a automobilovou dopravu, mohou sem jen pěší i cyklisté. Podrobnosti sdělili ve čtvrtek zástupci magistrátu a příslušných organizací na tiskové konferenci.

Most se uzavřel po projetí poslední denní tramvaje po půlnoci. Omezení potrvá nejméně několik týdnů.

„Technická správa komunikací měla pracovní jednání na Kloknerově ústavu a zjistilo se, že jedna část libeňského soumostí - rámový most, je v havarijním stavu,“ sdělil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že jde o část u libeňského břehu a platí tady omezená nosnost pěti tun. „Průjezd dopravy by byl na mostě kritický,“ popsal.

Doplnil, že pět tun jsou pro představu jedna tramvaj a tři až čtyři auta.

Most bude uzavřen pro tramvajovou i automobilovou dopravu, budou sem moci pouze chodci a cyklisté.

„V tuhle chvíli se připravují podklady pro výběrové řízení, abychom vybrali firmu, která tuto část zabezpečí, podepře. Toto bude trvat minimálně tři týdny,“ řekl předseda představenstva TSK Petr Smolka.

Uzavření Libeňského mostu dojezd hasičů na Palmovku zásadně neomezí. Na Balabenku jezdí hasiči z Holešovic raději rychlejší trasou přes Most Barikádníků a Povltavskou. Až k hotelu Olympik jezdí centrální stanice přes Karlín. Na Palmovku je to z obou směrů kousek. Zvládneme to.

K mostu se vyjádřil i ředitel Kloknerova ústavu Jiří Kolísko. „V této chvíli je v nejhorším stavu jeden rám. Ty ostatní části, pokud budou podepřeny průřezy,  by měly umožnit provoz toho mostu, jak to bylo doposud. Jsou potřeba udělat provizorní opatření a pak musí nastoupit finální řešení,“ řekl.

Provizorním opatřením mínil podepření mostu.

Výlukové trasy tramvají kvůli uzavření Libeňského mostu budou známy v pátek, zatím budou jezdit operativně. Autům město doporučuje využít jiné mosty.

Magistrát také otevřel non-stop krizovou linku 800 100 991. Na dotčených zastávkách budou prozatím textové informace o spojích.

„Uděláme vše pro to, aby tam byl co nejdříve obnoven alespoň částečný provoz ve smyslu veřejné obslužnosti veřejné dopravy a aby byl k dispozici pro integrovaný záchranný systém. Nemůžeme slíbit, kdy se to podaří,“ sdělil Dolínek.

Podle Dolínka nyní nehrozí uzavření žádného jiného mostu přes Vltavu.

Městské části označují uzavírku za selhání magistrátu

Na uzavření Libeňského mostu se připravuje i vedení Prahy 8, které svolalo na zítřejší ráno dopravní krizový štáb, kde se sejdou zástupci příslušných organizací. 

„Budeme vyžadovat jednoznačné informace o tom, jak bude uzavření koordinováno, na jak dlouho se s uzavřením počítá a jak bude fungovat náhradní autobusová doprava,“ vyjádřil se starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). Zároveň dodal, že je smutné, kam až situace musela dojít. Toto opatření vnímá jako nešťastné a oprava už podle něj mohla být hotova rok a půl. 

Podobně se vyjádřil i starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Zastupitelstvo hl. m. Prahy přijalo 25. února 2016 usnesení, že Libeňský most má být urychleně opraven ve stávající šíři. Bohužel se od té doby nestalo vůbec nic, přestože most po poradě s památkáři bylo možné opravovat. Úsek, kvůli kterému dochází k současné uzavírce, navíc není v místě, které má být památkově chráněno. Nachází se až „na souši“ a nepochybně jej bylo možné v koordinaci s památkáři opravit.“  

Kloknerův ústav ČVUT v první polovině minulého roku završil zkoumání vzorků z mostu. Průzkum trval několik měsíců a jeho výsledky nebyly dobré.

Ukázal, že poškození betonových základů mostu, které stojí na břidlicovém podloží a jsou schovány na dně Vltavy, je horší, než se čekalo.

Odborníci zjistili, že v betonu probíhá takzvaná síranová koroze, která rozrušuje strukturu betonu. „Je to proces nevratný a v zásadě trvalý,“ komentoval dříve stav mostu ředitel Kloknerova ústavu Jiří Kolísko.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) se zase vyjádřil, že pouhou opravou se nosnost mostu již nikdy nepodaří za stávajících technologických možností vrátit na původní stav.

Vedení města chtělo na doporučení Kloknerova ústavu nahradit soumostí novou, širší stavbou. Proti tomu se ohradila část odborné i laické veřejnosti. Vše záleží na rozhodnutí Ministerstva kultury, zda vyhlásí či nevyhlásí most kulturní památkou. Rozhodnout má na základě podkladů k technickému stavu soumostí, které má dostat teď v lednu.

„Rozhodnutí o prohlášení či neprohlášení souboru za kulturní památku musí zcela jednoznačně vzít v úvahu i technický stav soumostí, tedy podklady, na něž nyní v řízení čekáme, a které budou tedy hlavním městem Praha snad předloženy v lednu 2018,“ vyjádřila se Simona Cigánková z Ministerstva kultury.

Zdroj: 
regiony.impuls.cz