18. 1. 2018

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
Řidiči mají několik možností, jak se o komplikacích na cestách dozvědět během jízdy. O aktuální dopravě informují rádia, portály i moderní aplikace. Hlavní monitoring toho, co se na důležitých tepnách děje, provádí Národní informační dopravní centrum.

redaktorka
Dopravu tady sledují 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Takhle to vypadalo v půl třetí odpoledne.

Ctirad WEISSMAN, vedoucí Národního dopravního informačního centra
V současné době, jak je vidět tady z té mapy, se srážkový mraky přesunuly na Moravu. Kolem 230. kilometru v současné době je zhoršené počasí, zhoršená viditelnost a evidujeme na 230. kilometru dopravní nehodu.

osoba
Asistenční služba, Ředitelství silnic a dálnic.

redaktorka
Informace sem přicházejí z různých zdrojů.

Ctirad WEISSMAN, vedoucí Národního dopravního informačního centra
Od policie, hasičů, zdravotnické záchranné služby, správců komunikací, silničních správních úřadů.

redaktorka
Pokud se stane na silnici nehoda, lidé v autech se o ní rychle dozvídají. Na problém řidiče upozorní elektronická tabule. Informace se na ní promítne do 5 minut.

redaktorka
Takhle to teď ve 3 hodiny odpoledne vypadá kousek za Ostravou ve směru na Prahu na dálnici D1. Záběry z webových kamer, které využívání Národní dopravní informační centrum, řidiči vyhledají i pomocí mobilní aplikace.

redaktorka
Stále populárnější jsou soukromé aplikace. Například Waze používá skoro půl milionu Čechů. Software má prvky sociální sítě. Kdokoliv z uživatelů může nahlásit problém. Já teď třeba zaznamenám kolonu, která vznikla před námi. V systému ji okamžitě vidí další řidiči. Nevýhodou je, že informace ještě není ověřená.

Vladimír FALTUS, Ústav dopravní telematiky, Fakulta dopravní ČVUT v Praze
Se vlastně spoléhá na to, že ti, kteří přispívají do té služby, budou dávat věrohodné informace, nicméně některý informace je možné z té databáze vymazat.

redaktorka
Národní dopravní centrum taky provozuje svůj portál. Tady sdílí informace ze svých zdrojů.

Ctirad WEISSMAN, vedoucí Národního dopravního informačního centra
Ty informace, které k nám doputují, odcházejí veřejnosti okamžitě.

redaktorka
Oba způsoby mají své výhody. V prvním případě hlavním informačním zdrojem jsou tisíce lidí, druhý kombinuje profesionální pozorovatele s hlášením řidičů. Markéta Radová a Kateřina Poláková, Česká televize.

ČT 1